Източник: www.darikfinance.bg
Имам влогове в Корпоративна Търговска банка в България, парите които са плод на дълга и честна работа.
Имам голяма нужда от изплащане на 60-70 хиляди евро от влоговете ми, тъй като съпругата ми се нуждае от спешна операция във Франция и трябва да бъде оперирана веднага, иначе има заплаха за нейния живот, интервенция която вече веднъж отложихме, тъй като гореспомената българска банка прекрати работа. Това пише Емануил Маркодимитракис в писмо до финансовия министър Румен Порожанов.
Той вече се е обърнал към управлението на БНБ с молба да му бъде разрешен достъп до вложените в КТБ средства. Оттам му отговарят, че няма правна възможност за това.
Случаят с Емануил Маркодимитракис, макар и различен, съвсем не е единственият. Парите на хиляди българи, малки и големи вложители, са замразени вече близо 2 месеца в банката, която беше поставена под специален надзор от БНБ.
Много хора, чиито пенсии и заплати се превеждаха по сметки в КТБ, също така бяха вложили спестяванията си там. Става въпрос предимно за дребни вложители. Общата сума на гарантираните депозити в банката възлиза на 3 684.6 млн. лв. по данни на БНБ.
За много от тези българи вложените пари са средство за оцеляване през зимните месеци, когато по-високата инфлация и сметки за вода и ток традиционно притискат домакинствата в България.
При Емануил Маркодимитракис, който е член на гръцка Дипломатическа Мисия в България, въпросът е буквално на живот и смърт, но решение няма.
Той самият, като дипломатически служител, признава, че никога в кариерата си не се е сблъсквал с такива банкови проблеми в страни като Аржентина, Бразилия и Чили, да не говорим за държава-членка на Европейския съюз.
Освен финансов и икономически, казусът с КТБ е чисто човешки. Хората вложили парите си там не са само алчни политици или приятели и бизнес партньори на Цветан Василев. На теория законът в България гарантира всички депозити до 100 хил. евро, но прилагането на тази гаранция на практика се оказва огромен проблем.
В САЩ банка като КТБ щеше да бъде поставена под специален надзор в петък, а разплащанията с нейните вложители да започнат в понеделник. В България връщането на депозитите няма как да започне преди парламентарните избори на 5 октомври, заради огромни пропуски в законодателството.
Ролята на БНБ тук би трябвало да бъде да изработи действащи механизми за прилагането на закона в разумни срокове, така че финансовите проблеми на която и да е банка в България да не се превръщат в човешки драми.