Търси се решение, така че да не се ангажира публичен ресурс за спасяването на Корпоративна търговска банка (КТБ). Тази позиция изразиха и премиерът Георги Близнашки и финансовият министър Румен Порожанов след заседанието на Министерския съвет.
„Нашата позиция е търсенето на решение с използването на финансов инструментариум, така че да не се ангажира публичен ресурс за спасяването на банката", подчерта Порожанов, цитиран от БНР. По думите му, темата за КТБ обезпокоителна от гледна точка на отражението й върху икономиката и цялата финансова система, но изпълнителната власт не е водеща в този процес.
Финансовият министър припомни, че в момента БНБ извършва одити и в рамките на закона има правото да разглежда всякакви предложения за оздравяването на банката. „Интересът на изпълнителната власт е този анализ да бъде направен максимално бързо, така че да са ясни възможностите", коментира той.
Според финансовия министър, влиянието върху икономиката на ситуацията в КТБ трябва да бъде пречупен през отделните министерства. Той даде пример с държавни предприятия, които имат сметки в КТБ. Заради блокираните средства, те погасявали задълженията си към държавата средно с около две седмици забавяне.
Служебният премиер Георги Близнашки посочи, че кабинетът следи внимателно развоя на събитията в банката, без да може да се намеси. Той напомни, че БНБ е автономна институция и уточни, че до момента не се е срещал с управителя на банката Иван Искров.
„Можем само да съчувстваме на хората към днешна дата", каза Близнашки. Според него разговорите с инвестиционния фонд от Виена, който проявява интерес към банката, са предварителни, и ги определи като „лъч надежда".