Източник: www.darikfinance.bg
Всичко около Корпоративна търговска банка тръгна от 17 юни, петък, когато по БНР бе прочетено обвинение на едно анонимно писмо. Прокуратурата пък каза, че са изнасяни пари с чували, а се оказа, че не е така. Но бе предизвикана паника, коментира в сутрешния блок на Нова телевизия финансовият експерт Владимир Каролев.
Според него три от най-големите одиторски фирми оценяват състоянието на КТБ, ако те установят несъстоятелност на банката, 20 дни след това започват да се изплащат парите на вложителите.
Не така обаче мисли колегата му Стоян Александров, според когото дори да е силно отрицателен резултатът на този одит, не е нужно да се обявява несъстоятелност, има начин да бъде запълнена тази дупка. Той обаче е съгласен, "че действията на прокуратурата бяха неадекватни".
Според Каролев е възможно КТБ да отвори врати на 22 септември и да ги затвори още на следващия ден.
"Решението е да се намери стратегически инвеститор, банката да работи година-две и да си върне задължението към него. Да се седне на диалог и да се търси решение", препоръча Александров.
За споменатия от служебния премиер Георги Близнашки фонд от Виена и двамата финансисти подчертаха, че има много неясноти – дали фондът е наясно със състоянието на банката и колко средства са необходими за нейното стабилизиране.
Каролев, напомни, че според закона, когато банка изпита недостиг ликвидност и е поставена под надзор, се изчаква оценката на одиторите и едва след това се предприемат оздравителни или други мерки.
Според него КТБ е в добро състояние. Беше създадена паника, предизвикана от прокурорски действия, каза Каролев. А 6 месеца е максималният срок, в който квесторите трябва да излязат с оценка за състоянието на банката.