Източник: www.darikfinance.bg
Естествено и нормално е Цветан Василев да се опитва да спаси Корпоративна търговска банка. Малко или много тя е негова. Не му е безразлично какво ще стане с нея. Търси начин за спасяването ѝ. Драмата е защо с такова закъснение се сеща за спасяването на собствената си банка, а не е предприел мерки своевременно.
Така макроикономистът и бивш член на Управителния съвет на БНБ Гарабед Минасян коментира пред БНР информацията, че основният акционер в КТБ има конкретен план за оздравяването на банката.
Странна е активността на главния прокурор Сотир Цацаров по казуса КТБ, смята Минасян: Това не е негова работа. В законите за БНБ и за кредитните институции действително се отрежда мястото и на съдебната система при обявяването на окончателен фалит или ликвидация на банката, но това става с предложение на БНБ, а БНБ е независима институция и не е желателно да има такъв род намеси.
Към всичко това се прибавя и съмнението доколко главният прокурор е достатъчно добър специалист по финанси и по банки, та да може да преценява къде какво е необходимо и как да се прилага. Това, което досега знаем е, че активността, която предприема прокуратурата е много повече съмнителна.
Гледайки закона, той дава изключителни права на БНБ за оздравяване на дадена банка. БНБ има възможност да прави всичко, включително да привлича нови акционери или да подпомага. Централната банка можеше да действа и като кредитор от последна инстанция. Тя пропусна тази възможност.
Това не означава, че автоматично ще се пристъпи към ликвидация. Действията на БНБ са в сянка, човек не знае какво точно предвиждат да направят. Факт е, че досега дейността на БНБ спрямо КТБ предизвиква много повече съмнения, отколкото увереност.
Нека да припомним, че след въвеждането на паричния съвет БНБ закри три банки, без това да има никакви последствия.