Източник: www.darikfinance.bg
До този момент никой не е поставил диагнозата, ние говорим сега кой ще плати лекарството. Така финансистът Емил Хърсев коментира сценария за оздравяване с публични средства на Корпоративна търговска банка (КТБ).
Той бе днес на среща при главния прокурор, на която стана ясно, че на 21 септември управителят на БНБ Иван Искров ще представи цялостен доклад за КТБ.
Хърсев посочи, че тогава най-малкото трябва да очакваме диагнозата и ясна позиция какво правим.
Според него, винаги е възможно една стопанска несъстоятелност да се реши и без публични средства, въпросът е - оптимално ли е това?
Иначе е невероятно просто: да допуснем, че банката е загубила всичко. Тогава без ангажиране на публични средства, който си е дал парите - всичките губим всичко. Не се ангажират публични средства, всичките бягаме, пиейки една студена вода.
Ако банката не е загубила всичко, а само 75% от всичко и пак не ангажираме публични средства, пак решаваме въпроса. Ако е загубила половината още по добре.
Каквото и да е положението, ако има до 100% загуба, винаги може да се реши без публични средства.
Разбира се има вариант и с известно подпомагане, всички държави го правят и защото просто са в състояние да приемат известна част от риска. Поемайки риска в оздравяването, те си гарантират една по-добра финансова система утре, посочи Хърсев и даде за пример станалото в Португалия.
Когато една финансова институция е спряна и не работи, разбира се, че ситуацията се влошава. Тя няма как да се подобри при това положение. Но друг е въпросът, че това е един необходим период, за да се установи какво трябва да се направи, за да се спаси банковото предприятие, допълни Хърсев.