Източник: www.darikfinance.bg
Процедурата в КТБ е съгласно 8-а глава в Закона за кредитните институции, която регламентира процедурите, когато една банка е под особен надзор и то конкретно при опасност от неплатежоспособност, коментира икономистът Владимир Каролев през БНР.
Ако има възможност за критика, тя е дали достатъчно бързо се работи от страна на квесторите и наетите три консултантски компании, защото всякакви други искания, включително: „дайте парите предварително“, „дайте част от парите“, „дайте да открием банката“, „дайте да я разделим на добра и лоша“ не може да стане в рамките на този закон.
В други страни в ЕС от 2 години има европейска директивна при какви условия може да има подкрепа за банка в ликвидна криза, но в България тя не е транспонирана и няма такъв закон, уточни икономистът.
Съчувствам на хората, които имат пари в КТБ или поне на тези с влогове до 100 хил. евро, но съчувствието ми няма нищо общо със законовите възможности, категоричен е Каролев.
Според него одитът на КТБ няма да покаже негативен собствен капитал на банката, което би довело до фалита ѝ по Закона за банковата несъстоятелност. По-вероятно да има положителен капиталов баланс и да се търсят варианти за оздравяването ѝ.
Ако сегашните акционери не се съгласят да увеличат капитала на КТБ, се минава към пазара, ако и той не се съгласи, е чисто политическо решение, дали държавата да не я национализира, което обаче може да стане само при действащ парламент.