Източник: www.darikfinance.bg
Няма нито едно основание, което да налага КТБ да бъде обявена в несъстоятелност. Загубата в случай на несъстоятелност и за държавата – пряка и косвена, да не говорим за клиентите, вложителите, ще бъде несъизмеримо по-голяма, отколкото всички предполагаеми разходи по повод на оздравяването на банката. Това каза пред БНР финансистът Емил Хърсев, който е част от Инициативния комитет за решаване на кризата с Корпоративна търговска банка.
По думите му, всички данни, получени от работата на екипа квестори, управляващи банката показват, че оздравяването и стабилизирането на КТБ е възможно и за това трябва да се работи.
"За съжаление, тези решения, които изискват отговорност, поемане на финансов риск", очевидно не се взимат от БНБ, смята Хърсев.
Той предполага, че централната банка изчакват да получат подкрепа от парламента и от бъдещо правителство с постоянен мандат. Това се отразява негативно. Хърсев няма обяснение защо не вземат решение поне за едната от двете банки в групата на КТБ.
"Става въпрос за една сума, която Българската банка за развитие я има, няма никакъв проблем да възстанови на КТБ. Това би подобрило позициите на КТБ и би възстановило веднага работата на по-малката търговска банка - "Виктория" и нейните клиенти биха получили достъп до парите си веднага. Самите одитори, които бяха назначени от БНБ, също подкрепят този извод", коментира Хърсев.
Според него възможността Оманският фонд с други инвеститори да получат финансова подкрепа от държавата за стабилизирането на КТБ е един съвсем разумен вариант. Но засега не е ясно какъв точно ресурс предлага акционерът, не е ясно и каква помощ от държавата иска.
Така или иначе държавата ще плати за казуса с КТБ. При несъстоятелност тя ще трябва да възмезди първо гарантираните вложители, второ, ще загуби средства, общински и държавни, които се намират в тази банка.
Хърсев посочва, че искането на одобрение от ЕС за подкрепата за българските банки е "дълбоко и жалко лицемерие" и на Европейската комисия и на българската администрация.
"Ликвидната подкрепа за банките не е държавна помощ. Никой не е искал одобрението на Брюксел за трилионите евро, с които Европейската централна банка рефинансира банките в еврозоната. Това не е държавна помощ, а нормална банкова практика", категоричен е Хърсев.