Източник: www.darikfinance.bg
Банките намаляват лихвите по депозитите през август, но в същото време повишават лихвите по кредитите, както за бизнеса, така и за домакинствата.
В сравнение с юли 2014 г. средният лихвен процент по срочните депозити в левове за предприятията намалява с 0.21 пр.п., до 1.59%, а по тези в евро, с 0.07 пр.п, до 1.19%. На годишна база пониженията на лихвените нива през август вече надхвърлят 1 процентен пункт, сочат данните на БНБ.
При депозитите на домакинствата ситуацията е идентична. В сравнение с юли 2014 г. средният лихвен процент по срочните влогове в левове се понижава с 0.47 пр.п., а по тези в евро, с 0.16 пр.п., съответно до 2.72% и до 2.50%.
В същото време кредитите поскъпват. През август спрямо юли средният лихвен процент по заемите за бизнеса до 1 млн. евро, договорени в левове, се увеличава с 0.32 пр.п., до 6.57%, а по тези, договорени в евро, с 0.43 пр.п., до 6.42%.
Средният лихвен процент по кредитите за потребление в левове нараства с 0.07 пр.п., до 11.35%, а по тези в евро, с 0.06 пр.п.,до 9.18%. При жилищните кредити в левове той се увеличава с 0.14 пр.п., 6.60%, а по жилищните кредити в евро, с 0.19 пр.п., 7.08%. При другите кредити в левове средният лихвен процент се повишава с 0.36 пр.п., до 7.61%, а при другите кредити в евро, с 0.57 пр.п., до 7.40%.
Промяната на политиката на банките е резултат, както от новите правила за потребителските кредити, с които бяха отменени редица такси, така и от събитията около КТБ.
Случилото се в Корпоративна търговска банка увеличи рисковата премия при кредитирането в цялата банкова система. Освен това със стабилизирането на финансовия сектор в Европа, заемният ресурс става по-евтин от депозитния за българките кредитори, което ще оказва продължителен натиск върху лихвите по влоговете, особено с оглед на перспективите за въвеждане на количествени улеснения в еврозоната и продължителен период на нулеви и отрицателни лихви на Европейската централна банка.
Проблемът е, че на фона на спада на лихвите по депозитите, обемът на влоговете на бизнеса и населението достигна нов рекорд от 58.4 млрд. лв. през август. Изглежда икономиката не дава достатъчно възможности на компаниите за инвестиции, а предприемачите, както и потребителите се честват несигурни в перспективите за бъдещето, с оглед на политическия хаос в българската държава.