Ликвидните проблеми на българската Корпоративна търговска банка (КТБ) са изолиран случай в иначе прилично капитализираната банкова система на страната, заяви Кай Стъкенброк, който е анализатор във водещата рейтингова компания "Стандард енд Пуърс", отговарящ за Централна и Източна Европа.
Масираното теглене на депозити от КТБ през юни накара Българската народна банка (БНБ) да постави под специален надзор четвъртата по големина кредитна институция в страната, замразявайки до ден днешен всички операции на банката, както и сметките на нейните клиенти (депозанти).
„Смятаме, че това е конкретен проблем за тази конкретна банка", подчерта Кай Стъкенброк пред агенция Reuters и допълни: „ Това не е системен проблем във финансовата система на страната, тъй като банковата капитализация и конкретните банкови показатели и съотношения в системата остават на прилични нива."
Според представителя на "Стандард енд Пуърс", продължаващото намаляване на задлъжнялостта в банковия сектор на България оказва натиск върху икономическия растеж. Проблемът е и в липсата на търсене на заеми с високо качество.
По думите на анализатора, основният проблем пред който е изправена България е, че тя не е намерила нов модел на икономически растеж, смята Стъкенброк.
Той уточни, че преди кризата строителство на недвижими имоти беше основна движеща сила за българската икономика, но този модел се срина с идване на кризата. „Сега действително няма нова идея, модел или нов икономически подход. До известна степен това обяснява и сравнително ниското ниво на икономически растеж", подчерта анализаторът на "Стандард енд Пуърс".
БНР припомня, че през юни "Стандард енд Пуърс" понижи с една степен дългосрочния кредитен рейтинг на България до ниво "ВВВ-" от ниво "ВВВ". В същото време обаче агенцията ревизира до "стабилни" от "негативни" перспективите пред новия, по-нисък кредитен рейтинг на нашата страна.