Докладът на временната бюджетна комисия за бъдещето на КТБ предизвика бурна реакция от депутатите. Оказа се, че ръководството на Комисията е редактирало проекторешението на комисията от сряда, 29 октомври. Това стана ясно при представянето от Менда Стоянова на доклада на Комисията в пленарна зала, с което се променя смисъла на проекторешението.
Ако текстовете бъдат приети, БНБ ще бъде задължена да оздравява банки с отрицателен капитал, а не да отнема лиценза им, както досега, предаде БНР.
В сряда членовете на Комисията с изключение на депутати от БСП са приели следния текст: "Народното събрание в срок до 6 ноември да приеме изменение в Закона за кредитните институции, които да задължат БНБ да предприеме действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина".
В пленарна зала обаче Менда Стоянова прочете: "Народното събрание в срок до 6 ноември да приеме изменение в Закона за кредитните институции, които задължават БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина".
Разликата е в отношението на Народното събрание към БНБ или думите "БНБ да предприеме действия" са заменени с "БНБ да предложи действия".
Първо реагира остро Мая Манолова от БСП и обвини председателя на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ във фалшификация на доклада и съответно на проекта за решение.
Депутатът от БСП Румен Гечев пък попита защо е направена корекцията. Впоследствие се оказа, че червеният депутат не е разбрал за направената промяна в бюджетната комисия. Гечев много остро обвини банковия надзор, че не си е вършил работата: „Защо 138 кредитополучатели държат 70 на сто от кредитния портфейл, това не направи ли впечатление на банковия надзор? По 8-10 от кредитополучателите са били на един адрес и часове след получаването на кредита той е бил пренасочен към други банки и това ли не направи впечатление?", попита депутатъ от левицата.
Той заяви категорично от името на БСП, че трябва да се спази законът, такъв, какъвто е, защото от лятото досега се оказва, че няма как да бъде оздравена банка, която е затворена от месеци. „Няма такъв инвеститор, който, за да спаси 5 лева, ще вложи още 500 000 лева. Затова ние сме против оздравяването с обществени средства", каза в заключение Гечев.
След обвиненията на Манолова председателят на ПГ на АБВ Ивайло Калфин обясни, че той е предложил поправката, която гледат днес депутатите.
В предложението на временната бюджетна комисия е записано още, че до 6 ноември парламентът трябва предприеме законодателни изменения, които да осигурят изплащането на гарантираните депозити в двете затворени банки - КТБ и "Виктория". Препоръчва се на БНБ да сключи договор с международна компания, която да установи има ли изтичане на средства и злоупотреби при управлението на КТБ.
Мартин Димитров от Реформаторския блок подкрепи като цяло проекта за законови промени, но коалицията не подкрепя третата точка от решението. „Ние трябва да търсим най-изгодния вариант и най-евтиния за страната ни. Ако държавата със собствени средства подпомогне оздравяването на КТБ, това ще увеличи допълнително бюджетния дефицит. Ние сме против тази идея и според нас по-добрия вариант е да се дадат държавни гаранции на Фонда за гарантиране на влоговете на гражданите. Тази структура може да изтегли заем, който да не е в тежест на държавния бюджет", обясни Мартин Димитров.
По думите му, ако се продължи практиката с цедиране на задълженията, в крайна сметка фондът за гарантиране на влоговете е възможно да бъде ощетен.
Мартин Димитров предложи като изход за решаване на проблема държавата да предостави гаранция за взимаме на кредит от Фонда за гарантиране на влоговете. „Това е най-евтиният начин, защото фондът има собствени приходи и може да взима кредити. Ако вариантът е държавни пари да отидат в банката, ние сме против, защото това трябва да се отрази като увеличаване на дефицита", мотивира се депутатът от Реформаторския блок.
„В момента има различни оценки на одиторите от KPMG и тези на Банков надзор", обясни Ивайло Калфин от АБВ. Той подчерта, че действията на компетентните органи са направени по лош начин като резултат и заради това никой не може да каже каква е цената за обществото и за икономиката. „Затова помолихме БНБ да направи анализ. В случая не е приемлив варианта, чрез който се ангажират обществени средства", посочи Калфин. Според него обявяването на банката в настоятелност няма да спре провеждането на цесиите. По думите на Калфин, може да се синдик, щом банката бъде обявена в несъстоятелност, и цесиите ще се увеличат, но няма да са видими.
Калфин заяви, че АБВ ще подкрепи решението, което се гласува на комисия. Затова и членовете на Комисията са поискали БНБ да се изкаже по въпроса. Не е работа на депутатите да анализират резултати, работа е на БНБ, но не в рамките на 3 месеца, а на седмица -две, ако е нужно.
„В текста пише, че искаме да знаем какъв ще бъде ефектът върху икономиката преди да се вземем решение", каза Калфин и се обърна към Румен Гечев от БСП: „Вие, г-н Гечев, не бихте искали обществото да знае какъв ще е ефектът върху икономиката?"
Управителяют на БНБ Иван Искров заяви от парламентарната трибуна, че Централна банка не може да лекува търговски банки. Централна банка не може да дава ликвидност, ако банката е в неплатежоспособност и има отрицателен капитал. Той представи дейността на БНБ случая "КТБ".
„Не сме се крили. Никога не сме се крили, просто не обичаме да обикаляме студията, а да говорим с институциите, които носят отговорност. Не сме искали и промяна в закона. Четирите точки на бюджетната комисия не са наши", каза първо Искров, цитиран от Агенция Фокус.
По думите му 60-те страници на доклад, който БНБ е внесла в парламента, описват ясно всичко свършено от БНБ, заедно с мотивите. Дадени са отчетите на КТБ и на банка "Виктория". Искров заяви, че ако БНБ отнеме лиценза на КТБ вероятно и веднага ще започне по-активно БНБ да се занимава и с решаването на въпроса за банка "Виктория".
Управителят на Централната банка отново заяви, че е мит, че БНБ е бягала от пазарно решение на проблема с КТБ. „Въпросът е какво е качеството на частния акционер в този случай, какви са му възможностите - по тази причина сложихме също глава в книжката, в която описваме всички срещи с висока делегация на държавата на Оман", поясни Искров.
Той беше категоричен, че няма как да не бъде отрицателен собственият капитал на КТБ. На основа установеното от одиторите БНБ очаква, че капиталът ще бъде не просто отрицателен, а силно отрицателен. Но трябва да се следва законовата процедура. „Когато тя бъде завършена ще следват следните стъпки: БНБ ще отнеме лиценза на КТБ. До 20 работни дни от отнема на лиценза Фондът за гарантира на влоговете започва да изплаща гарантираните влогове", обясни Искров.
Според него, офертата направена от инвеститорите за рекапитализиране на КТБ ще ангажира повече публични средства, отколкото ако се спазва българското законодателство и се премине към обявяване на банката в несъстоятелност.
„Не поставяме под съмнение Държавния фонд на султаната на Оман, но EPIC и Gemcorp не са проучвани от нас и не знаем кой е крайният собственик на техния капитал", отбеляза Искров и допълни, че на БНБ ще трябва време да провери тези дружества, защото те не могат да се запишат като акционери в банката, без да е сигурно, че отговарят на разпоредбите на Закона за кредитните институции.
В писмото от инвеститорите, което те изрично са поискали да остане конфиденциално, се предлага предоставяне на държавна помощ от 2.3 млрд. лв. за увеличаване на капитала на банката и създаване на дружество между консорциума и правителството в съотношение 50 на 50, което да поеме управлението на активите и на капитала на КТБ.
По думите на Искров предложението предвижда инвеститорите да получат активи от "Бромак" и да участват с тях, докато участието на държавата ще е с налични пари. Иска се и ограничаването на получаването на достъп до депозитите, докато не се реализира оздравяването на банката.
В заключение Иван Искров каза, че всяко по-нататъшно отлагане на решението за КТБ създава възможност за продължаващи цесии и прехващания на вземания, с което ще бъде ощетен Фондът за гарантиране на влоговете като първостепенен кредитор.
Депутати удължиха работното време до приключване на дубатите и вземане на решение от парламента по казуса с КТБ. Заради това бе отменен парламентарният контрол.
Очаквайте още подробности!