Източник: www.darikfinance.bg
КТБ дълги години съществува с мощна медийна, политическа и институционална подкрепа. Искането за спасяването на банката беше последното усилие на тази мрежа от влияние да изманипулира общественото мнение. От финансова гледна точка темата за спасяването на КТБ се изпари с публикуване на одиторските доклади, заяви в „Здравей, България" по Нова телевизия Иво Прокопиев.
"Много е вероятно в рамките на ноември тези 150 000 депозанти с гарантирани влогове в Корпоративна търговска банка (КТБ) да си вземат парите", казва той, цитиран от Novanews.bg .
По думите му дупката във финансовата институция има три компонента. Първият са обществено-политическите разходи за медии, политически партии, спонсорство на неправителствени организации, на спортни клубове и други. "Тези пари са около 1 млрд. лева. Те са невъзвръщаеми".
Вторият компонент е лош финансов мениджмънт. И третият компонент е, че по веригата има активи за 1-2 млрд. лева, но банката няма достъп до тях.
Прокопиев смята, че офертата на Оманския фонд няма предложение за инвестиране в банката, а има идея държавата да даде 6 млрд. лева, с които банката да отвори. "Това е нещо като приказката - идеите наши, бензинът ваш", каза той.
Около 3 300 са влоговете с над 100 000 евро на физически лица и около 250 са компаниите, които имат над гарантирания минимум. "От последните над половината от сумата е свързана с бившите акционери, а от физическите лица големите депозанти с над 1 млн. са не повече от 300 - 400", каза Пропопиев.
Според него придобиването на банка „Виктория" от КТБ е било по документи, без да има проверка от страната на БНБ.