Източник: www.darikfinance.bg
Казусът с Корпоративна търговска банка продължава да е тема за размисъл сред депутати, въпреки че фалитът ѝ вече изглежда почти сигурен. В петък народните избраници се отказаха от варианта БНБ да представи оздравителен план за банката, вместо да поиска ликвидация. Източници на „Преса“ разкриха, че в парламента се въртят поне три идеи за бъдещето на закъсалия трезор.
Първата е банката да се оздрави с помощта на големите вложители. Според одиторската оценка КТБ трябва да обезцени кредити за 4,222 млрд. лв. Депутати предлагат държавата да запълни 60% от капиталовата дупка, а останалите 40 процента да се набавят от вложителите с депозити над гарантираните 100 хил. евро, които да вземат акции от банката срещу парите си.
Вторият вариант е да се обяви фалит на финансовата институция, но със задна дата от 2-3 години. Това ще направи сключените сделки за кредити и всички договори за цесии невалидни. Сега цесиите облагодетелствали длъжници с проблемни заеми.
Народни представители имали и друга идея – синдиците, при евентуален фалит на КТБ, да бъдат задължени да преразгледат цесиите, сключени, откакто банката е под специален надзор.
И днес БНБ запази мълчание за окончателния квесторски доклад, който трябва да даде основание за вземане на решение дали да се обяви фалит на КТБ.
Пред „Преса“ икономистът Венцислав Димитров коментира, че подобно развитие на ситуацията ще струва поне 5 млрд. лв. По думите му държавните и общинските дружества, имащи над гарантираните 100 000 евро, ще ги изгубят безвъзвратно.
Според Димитров има различни варианти банката да бъде спасена и е учудващо, че управителят на БНБ Иван Искров предлага само един.