Премиерът Бойко Борисов предложи промени в закона за банковата несъстоятелност. „Много съм притеснен", заяви Борисов от парламентарната трибуна, след като изчете пред народните представители предлаганите промени в закона за банковата несъстоятелност, цитиран от Агенция „Фокус".
По думите му, притеснението идва от бавенето на съда да назначи синдик на Корпоративна търговска банка (КТБ). Затова премиерът заяви, че ще бъде предложен синдик. „Надявам се да ни подкрепите, не бива да оставим да разграбват КТБ", обърна се Борисов към депутатите за съдействие. Той подчерта, че докато се бави назначаването на синдик, имуществото на банката се разграбва. „Най-бързото решаване на този въпрос, гарантира, че ще си върнем парите", заяви премиерът, цитиран от БНР.
По последни данни на БНБ активите на КТБ през последното тримесечие на 2014 г. са намалели със 733,8 млн. лв. (28,6%), като спадът се дължи главно на направени прихващания (цесии). Според консолидирания отчет на групата на КТБ, активите на банката са се стопили до 1,83 млрд. лв., докато през септември те са били 2,57 млрд. лв.
„Милиарди й дадохме ние и ще се окаже накрая, че вложители са се обезвъзмездили, а държавата няма да има нищо", предупреди министър-председателят. Той припомни, че всъщност държавата вече е най-големият кредитор на банката.
Затова Борисов смята, че са наложителни спешни законодателни мерки за защита на обществения интерес, като се доразвие уредбата на банковата несъстоятелност и се обмисли възможността след отнемането на лиценза съдът да назначи временен синдик.
„Надявам се това да стане колкото може по-бързо, в рамките на седмица всичко това да се направи и да е със стара дата", призова той в парламента.
Борисов не изключва да има злоупотреби и призна, че е притеснен, защото когато става въпрос за стотици милиони, може и „някой квестор да си сложи главата в торбата, дали ще го осъдят, кога ще го осъдят".
„Ако някой от квесторите си е позволил каквото и да било действие извън правомощията му, финансовият министър Владислав Горанов ще сезира прокуратурата", предупреди премиерът. Той очаква поне милиард и половина държавата да си върне от това, което е дала. Борисов подчерта, че не иска да влиза в прекарания със съдебната система, но парламентът може да помогне.
„Забавянето с 3-4 месеца означава квесторите да разпродадат имуществото и ние нямаме възможности да реагираме, това е проблем, по който се надявам да ни подкрепите", каза в заключение Бойко Борисов.