Специално създадената да разследва дейността на КТБ комисия в Народното събрание до следващия петък ще представи доклад за разкритията си, а заедно с него от името на всичките си членове ще бъдат предложени поправки в закона за кредитните институции, коментира в интервю за Агенция Фокус, Десислава Атанасова, депутат от ГЕРБ и председател на временната комисия за Корпоративна търговска банка в парламента.
Всички последствия с оглед работата на различните институции, техните действия или бездействия по този казус, както и цялата схема и процеса по източването на КТБ и необезпеченията следва да бъдат представени в срок до 12 юни, категорична е Атанасова.
Членовете на комисията имат консенсус за промяна на член 62 от закона за кредитните институции. Това означава, че по искане на председателя на Фонда на гарантиране влоговете в банките или на финансовият министър, синдиците на банка по процедура по несъстоятелност да оповестяват публично сведения по отношение на различни факти и обстоятелства. На първо място по отношения на юридическите и физическите лица, размера на техните влогове, по които са били предоставени средства с лихвени условия в отклонение от обявените от банката такива. На второ място за такива юридически и физически лица и техните влогове и кредити, на които също са били предоставени привилегировани условия за две години преди срока на датата на неплатежоспособност. Също така за всички юридически и физически лица, които са извършвали уведомление за цесии или са направили прихващане след поставяне на банката под специален надзор.
"Всъщност КТБ е поставена под специален надзор на 20 юни, по тази дата няма спор. Спорът е по отношение на датата за обявяване на несъстоятелност на банката. За такава беше обявена датата 6-ти ноември за поставяне на банката в несъстоятелност и обявяването и в неплатежоспособност, като БНБ и прокуратурата протестираха и обжалваха това решение на съда и сега се очаква потвърждаване или изменение на решението именно дали датата ще бъде 6-ти ноември или някоя по-ранна. По отношение на тези вложители, които са извършили разпоредителни сделки със своите влогове в периода, след поставяне на банката в специален надзор, данни за тях също ще бъдат оповестени", обясни Атанасова.
Тя подчерта, че ще бъдат оповестени данните за цесиите и прихващанията след поставянето на банката в специален надзор, както и всички договори, по които липсва учредяване на обезпечения или съответно не са вписани сключени договори за учредяване на обезпечения, както и липсват заложените като обезпечения ценни книжа.
По думите на Десислава Атанасова, важното е, че с промяната на закона за кредитните институции ще бъдат осветлени всички консултантски договори, договори за наем и други възмездни, сключени между банката и свързани с тях лица по закона за публичност на имуществото на лица, заемащи държавни и други длъжности.
Ще има текстове, които ще касаят кредитирането на т. нар. „кухи фирми“, които са били и кредитополучатели и съответно са имали ролята и на кредитори на различни физически и юридически лица от друг ред.
"За целия този период е видно, че е имало доста нарушения и не само. Имало е неупражняване на контролните функции от страна на институциите, които са натоварени с подобни задължения съгласно редица закони и най-вече БНБ", каза още Десислава Атанасова.
Тя посочи, че и по отношение на контрола трябва да се помисли и за промени в редица закони и даде пример с независимите одитори от комисията за независим финансов одит. "Знаете, стигна се до ситуацията, в която при гласуване за искане за отнемане на лиценз на одиторската компания, която е заверявала отчетите на КТБ, гласуването беше в закрито заседание и така или иначе този лиценз не бе отнет и бе оповестена само една санкция в размери на които в никакъв случай не удовлетворяват обществените очаквания", каза в заключение депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова.