Най-големият държавен инвестиционен фонд на Оман има намерение да заведе арбитражно дело срещу България заради срива на Корпоративна търговска банка АД (КТБ), съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на източник, пожелал анонимност.
Фондът на Генералния държавен резерв на Султаната на Оман (ФГДРСО) притежаваше 30 на сто от фалиралата през миналата година четвърта по големина банка в България. Пазарната стойност на дела на Оманския фонд възлизаше на около 170 млн. лева през юни миналата година, преди БНБ да поеме контрола в КТБ.
Източникът на Ройтерс не посочва конкретен размер на иска, който ФГДРСО ще заведе срещу нашата страна, но отбелязва, че той ще се основава на балансовата стойност на банката, която вероятно ще се различава значително от нейната пазарна стойност.
Оманският фонд вече е предприел подготвителни стъпки за завеждане на арбитражно дело срещу България в базирания във Вашингтон "Международен център за уреждане на инвестиционни спорове", който е част от Групата на Световната банкова, съобщава агенцията.
Същият източник допълва, че спорещите страни са се опитвали да постигнат споразумение в продължение на три месеца, но без успех, като последната подобна среща, проведена в София през май, също не е дала резултат.
Крайният срок за уреждане на спора по взаимно съгласие вече изтече. Откриването на арбитражно дело изглежда неизбежно. Оманският фонд ще се стреми да възстанови инвестицията си в КТБ най-малко по балансова стойност към датата, в която КТБ беше поставена под специален надзор, заяви източникът на Ройтерс.
Според агенцията, Министерството на финансите на България е отказало коментар, отбелязвайки само, че подобни арбитражни дела се регулират от сложни процедури, които са строго поверителни. Ройтерс посочва, че Фондът на Оман също е отказал коментар на тази информация.
Източникът на агенцията обаче е споделил, че окончателното решение да се подаде подобен иск може да бъде взето в следващите няколко седмици и ще бъде на основание, че България е нарушила основни принципи за равно третиране и за защита на инвеститорите чрез начина, по който е осъществила фалита на КТБ.
Ройтерс напомня, че през миналия октомври консорциум от инвеститори, включително и Фонда на Оманд, са отправили предложения за оздравяване на КТБ, но месец по-късно БНБ взе решение да отнеме банковия лиценз и с това приключиха опитите за намиране на друго решение.