Снимка: iStock
Американският долар падна до 27-месечно дъно във вторник спрямо кошница от основни конкуренти, като доларовият индекс достигна 92.477 - ниво, което не бе наблюдавано от май на 2018-та година. Инвеститорите поемаха по-големи рискове и бягаха от долара, като валута убежище.
Очаква се обаче, доларът да бъде най-добрият залог, от тук нататък, като сигурна валута тази година, тъй като по-ниските лихвени проценти в САЩ го правят по-привлекателен източник на финансиране за сделки, казаха анализаторите на Morgan Stanley.
Световната резервна валута се възползва от търсенето на безопасност в началото на тази година, което доведе до три и половина годишен връх за долара през март, когато пандемията се разпространи в световен мащаб.
Японската йена и швейцарският франк остават сравнително сигурни залози, заявиха още анализаторите на MS, но инвестиционната банка избра американския долар като най-добрата валута за сигурно убежище в онова, което се очаква да бъде бурна 2020 година.
Щатските индекси се повишиха до нови рекордни нива и това до голяма степен бе сред основните причини за продажбите на долари, в търсене на по-рискови активи. S&P 500 се повиши до най-високото си ниво, след като възвърна цялата си загуба, свързана с коронавируса. Индексът добави повече от 54% от март до момента.
„Очакваме щатският долар (USD) да бъде най-добрата валута за сигурно убежище, особено сега, когато по-ниските американски курсове го правят по-привлекателна валута на финансиране за извършване на сделки“, пишат анализаторите на Morgan Stanley в изследователска бележка.
Извършването на сделки се случва, когато инвеститорите заемат валута с ниска доходност като долара или йената, за да финансират инвестиции в по-високодоходни активи на други места, за да получат лихвата.
По време на несигурност инвеститорите могат да спечелят от тези високодоходни активи и да ги върнат обратно във валутата, която е взета назаем, което от своя страна може да я засили. Отслабващата валута е централна за кери-трейд търговията, тъй като това означава, че инвеститорите трябва да плащат по-малко, когато те изплащат пари.
Световната резервна валута се възползва от общия страх сред инвеститорите по-рано тази година, който доведе до тласък през първото тримесечие до март, след като пандемията от коронавирус се разпространи в Съединените щати.
Някои валутни стратези твърдят, че политическата несигурност в САЩ, включително безизходица по отношение на стимулите за икономиката, също вреди на долара.
„Колкото по-дълго остава застоя във Вашингтон, толкова по-голяма е опасността за по-нататъшни доларови разпродажби" според Борис Шлосберг, управляващ директор на BK Asset Management.
Динамика на изместване за йена, швейцарски франк
Докато йената и швейцарският франк остават убежища, тяхната динамика се „измества“, според анализаторите на Morgan Stanley.
„Последните анализи на корелацията и потоците сочат, че USD/JPY може дори да се покачи“, по време на страхове на инвеститорите, „това противоречи на възприемането на пазара. Откриваме, че японските инвеститори всъщност са купували чуждестранни активи във времена на... несигурност и не репатрират средства", казаха експертите.
Йената традиционно се разглежда като нискодоходна валута, тъй като Банката на Япония исторически има един от най-ниските лихвени проценти сред развитите страни. Към момента лихвеният процент по краткосрочната политика все още е отрицателен. За политиците обикновено се гледа, че се опитват да поддържат политики, които биха помогнали за отслабване на йената.
„Потенциалът на оценката на швейцарския франк е ограничен от валутната интервенция на Швейцарската национална банка“, добавят анализаторите от Morgan Stanley.
Още по темата: