Снимка: iStock
Още преди пандемията изследването на световните анализатори на BofA установи, че компаниите се отдалечават от глобализацията и преминават към по-локализиран подход, когато става въпрос за техните вериги за доставки.
Докладът разкри, че пандемията е причинила 80% от глобалните сектори да се сблъскат с прекъсвания на веригата на доставки, принуждавайки над 75% от тях да разширят обхвата на съществуващите си планове за повторно съкращаване.
Чуждестранните фирми, които искат да преместят производствените си процеси извън Китай вследствие на коронавирус, могат да се сблъскат с 1 трилион долара разходи за пет години, според ново изследване на Bank of America.
Банката обаче твърди, че подобен ход вероятно ще бъде от полза за компаниите в дългосрочен план.
Заплахата за доставките от Китай се дължи на множество фактори, застрашаващи мрежата, която доставя модерни фабрики, сред които - търговски спорове; проблеми, свързани с националната сигурност; изменението на климата и нарастването на автоматизацията.
Въпреки това в новото проучване се предполага, че Covid-19 е катализирал преобразуването на десетилетия преместване на производството от САЩ и Европа към Китай.
Докладът разкри, че пандемията е причинила 80% от глобалните сектори да се сблъскат с прекъсвания на веригата на доставки, принуждавайки над 75% да разширят обхвата на съществуващите си планове за повторно съкращаване.
„Докато Covid действа като катализатор за ускоряване на тази промяна, основните причини се основават на преминаването към „капитализъм на заинтересованите страни “, заключителното преместване предпочита благоприятстваща по-широка общност от акционери, потребители, служители и държавата“, обясни Тина Браунинг, ръководител на проучването.
Докато всеки от тези заинтересовани страни върви към преместването от различна гледна точка, анализаторите отбелязват, че в голяма степен правят един и същи извод: части от веригите за доставки трябва да се преместят в идеалния случай в рамките на националните граници, но при липса на това към страни, считани за "съюзници", се посочва в доклада.
Около две трети (67%) от участниците в проучването на BofA Global Fund Manager смятат, че локализацията или повторното съкращаване на веригите за доставки ще бъде най-доминиращата структурна промяна в света след Covid.
Разходи от 1 трилион долара
Преместването на цялото производство, свързано с износа, което не е предназначено за китайско потребление извън Китай, може да струва на фирмите 1 трилион долара за пет години, прогнозира BofA.
Според анализаторите това вероятно ще намали възвръщаемостта на собствения капитал със 70 базисни пункта (bp) и маржовете на свободните парични потоци със 110bp, компенсирани от потенциално по-ниска рискова премия. Това би означавало, че отрицателните ефекти ще бъдат „значителни, но не прекомерни“, предположиха анализаторите.
Възвръщаемостта на собствения капитал и маржовете на свободните парични потоци се използват и от инвеститорите за оценка на рентабилността и способността на компанията да поддържа ежедневните си операции.
За да компенсират по-високите оперативни разходи, свързани с това масово „повторно съкращаване“, политиците и корпоративното управление вероятно ще действат агресивно, според екипа на Браунинг.
„Не очакваме сребърен куршум, но бяхме поразени от универсалната декларация (в нашето проучване) за намерение да се автоматизират в бъдеще работните места“, разкриха те.
„Очаква се също така политиците да помогнат чрез данъчни облекчения, заеми с ниски разходи и други субсидии, като последните актуализации в тази насока са от САЩ, Япония, ЕС, Индия и Тайван (наред с други).“
На секторно ниво изследователите на BofA предположиха, че компаниите в строителния инженеринг и машини, автоматизиране на производството и роботиката, производството на електрически и електронни съоръжения, приложен софтуер и други подобни услуги ще имат полза от ускоряването на тази тенденция.
Междувременно банките в Северна Америка, Европа и Южна Азия също могат да получат тласък от по-голяма икономическа активност, която идва с тези промени.
Локализация чрез избор, а не данъчна политика
Въпреки че локализирането на производството може да бъде икономически изгодно, това ще е така, само ако това се случи чрез свободен избор на компаниите и оценката на ефективността, а не принуждаването им чрез търговски тарифи или данъчна политика, според главния икономист на UBS Global Wealth Management Пол Донован.
Донован каза във вторник „Squawk Box Europe“ на CNBC, че търговските тарифи за Китай, наложени от администрацията на Тръмп миналата година, до голяма степен бяха усвоени под формата на свит марж на печалба за американските компании, което с течение на времето ще доведе до по-малка ефективност и по-голям инфлационен натиск.
Той предположи, че ако дружествата доброволно локализират производството, тъй като автоматизацията, дигитализацията и роботизацията означават, че те могат ефективно да се преместят по-близо до своите потребители, широкото намаляване на разходите би надхвърлило по-скъпите разходи за труд, което има „бизнес смисъл“.
Донован заяви, че доброволната локализация по този начин „смекчава вредите“ на протекционистичната политика.
Компаниите, принудени от данъчното облагане да прехвърлят производството си, нанасят „повече вреда, отколкото полза на нетна основа“, каза той.
"Ако компаниите казват, че вече не е ефективно да произвеждаме в Шенжен (Китай), вместо това ще произвеждаме в Ню Йорк, тогава това е повишаване на ефективността и това е добро нещо."
Още по темата:
Индустриалното производство в Китай показва признаци на възстановяване