Снимка: iStock
Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет имат акции от Apple и пари в брой в размер на 52% от цялата си пазарна капитализация.
Компанията на инвеститора милиардер притежаваше 113 милиарда долара в акции на Apple и 147 милиарда долара в брой при последните данни, което представлява повече от половината от пазарната й капитализация в размер на 499 милиарда долара.
Пазарната стойност на Berkshire предполага, че останалата част от неговия бизнес е на стойност по-малко от 240 милиарда долара, въпреки че е генерирала над 250 милиарда долара приходи миналата година.
Конгломератът на известния инвеститор притежаваше около 245 милиона акции на Apple към 30 юни, което му дава приблизително 5.7% дял в производителя на iPhone. Цената на акциите на Apple нарасна с около 57% до най-високото ниво през тази година, повишавайки стойността на позицията на Berkshire с над 40 милиарда долара, до около 113 милиарда долара към края на вторник.
Компанията на Бъфет също се похвали с рекордните 147 милиарда долара в брой и в държавни обригации, увеличение с около 19 милиарда долара от края на декември.
Междувременно цената на акциите на Berkshire се е понижила с около 9% тази година. За сравнение, индексите S&P 500 и Nasdaq затвориха при рекордно високи стойности в сряда.
Резултатът от това, че Berkshire увеличава наличния си кеш, а акциите на Apple поскъпват, правят така, че оценката на фонда да остава подтисната.
Berkshire също увеличи разходите си от края на юни. Той се съгласи да плати около 4 милиарда долара в брой за активите на добиващата природен газ Dominion Energy, и повиши с около 2.1 милиарда долара позицията си в Bank of America през трите седмици до 4 август. Също така фондът е повишил изкупуването на собствени акции до около 2 милиарда долара през юли.
Пазарната стойност на Berkshire предполага, че без акциите и парите на Apple, останалата част от бизнеса й е на стойност под 240 милиарда долара. Това е трудно да се повярва, предвид огромния мащаб и разнообразието на неговите операции.
Компанията на Бъфет притежава множество бизнеси, включително Geico, Dairy Queen, Duracell, Fruit of the Loom, NetJets, Precision Castparts, PacifiCorp, MidAmerican Energy, BNSF Railway и Marmon, която сама притежава повече от 100 предприятия за производство и услуги.
Berkshire също така генерира около 254 милиарда долара приходи и 69 милиарда щатски долара печалба преди облагане, като изключва печалбата от около 34 милиарда долара от своя дял в Apple и около 750 милиона долара дивиденти от технологичния титан.
Нещо повече, премахнете кеша и акциите на Berkshire и той все още се похвали с около 160 милиарда долара нетни активи към 30 юни.
Пазарната капачка на Berkshire изглежда не отразява нейния размер, база от активи и финансово здраве. Фирмата е изложена на пандемията чрез многобройните си застрахователни, производствени, търговски, промишлени и обслужващи предприятия, но нейната оценка все още изглежда изключена от реалността, според пазарни наблюдатели.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на Berkshire.
Още по темата: