Снимка: iStock
„Когато се задълбаете на този пазар, това, което ще видите е, че има много повече губещи, отколкото победители“, заяви Джим Креймър пред CNBC.
„Това е естеството на Covid икономиката и сега, когато във Вашингтон няма никой, който да желае да играе градинар, може би е само въпрос на време плевелите да преодолеят целия плет“, заяви водещият на предаването „Mad Money“.
„Имаме странна ситуация, при която някои компании се справят много добре“, каза Креймър, „но много други компании се представят лошо“.
Фондовата борса не изглежда толкова силна, колкото предлагат рекордните нива на индексите, след като разгледате допълнително техните компоненти, заяви Джим Креймър пред CNBC в четвъртък.
Въпреки че големите акции на технологиите са постигнали значителни печалби, които доведоха S&P 500 до рекордни нива, повечето от компаниите в широкия индекс са поевтинели през тази година, каза той.
Основните щатски индекси се повишиха вчера до нови рекордни нива, въпреки негативната новина, че броят на подалите молби за помощи за безработица през изминалата седмица се е повишил до 1.1 милиона души.
Dow Jones се повиши с почти 47 пункта за 0.1% ръст, прекъсвайки тридневната си губеща серия. S&P 500 нарасна с 0.3% до 3 385.51 пункта, или на няколко пункта под рекордното си ниво. Технологичният Nasdaq Composite обаче добави 1% към стойността си до 11 264.95 пункта, за нов рекорд.
Имената на Големите технологии, които се радваха на двуцифрен процентен ръст през тази година, включват Amazon и Apple, последната от които премина психологическата граница от 2 трилиона долара и се повиши с 61% за тази година. Книжата на Amazon добавиха дори повече - 78% към стойността си.
Акциите на Nvidia, DexCom, West Pharmaceutical Services, PayPal и Abiomed са най-печелившите в широкия индекс S&P 500 тази година с напредък от над 80%, според данни на FactSet.
На губеща страна са круизните кораби, петролните компании, газопроводите, търговците на дребно, авиокомпании и банките, наред с други, посочи Креймър.
Норвежката круизна линия и Carnival, чиито акции са поевтинери с над 70% тази година, са сред най-губещите от показателя. Occidental Petroleum, Coty и TechnipFMC закръглят класацията на петте най-губещи, всички надолу с над 60%.
Kohl е най-големият губещ сред търговските вериги, със загуба от 63% от началото на годината. Само тази седмица книжата на компанията поевтиняха с 19%.
S&P 500 вече е 4.79% нагоре за годината.
Covid-19, който е заразил най-малко 5.56 милиона американци и е бил свързан с близо 174 000 смъртни случаи в страната, според данни, събрани от университета Джон Хопкинс, ограничи ръста на щатските компании до големите технологични имена.
Повечето малки търговци на дребно не могат да преминат към онлайн бизнес достатъчно бързо и много от тях ще минат без фискална подкрепа от правителството, каза Креймър.
S&P 500 обаче продължава да се повишава, благодарение на около 40% от акциите, които съставляват индекса, добави той.
„Това е доста невероятно и липсата на широчина тук обяснява много повече за това как се развива реалната икономика“, каза Креймър, като се позовава на аналогия с плевелите. „Истината е, че плевелите са по-представителни от здравите петна на тревата и в много отношения ситуацията се влошава, а не става по-добре, тъй като плевелите започват, според мен, да заразяват хубавата част.“
Още по темата: