Снимка: iStock
"В момента работим напълно насляпо. Няма начин да сме уверени в перспективите", каза Ерик Нилсен, главен икономист в UniCredit, за изданието на CNBC - Squawk Box Europe.
Данните, публикувани във вторник, показаха, че доверието на потребителите в САЩ се е понижило до повече от шест годишен минимум през август на фона на опасенията относно перспективите на пазара на труда.
Инвеститорите никога не се е налагало да се справят с толкова голяма несигурност в резултат на настоящите здравни и икономически проблеми, заяви икономистът в сряда.
Коронавирусната пандемия продължава да се разпространява в целия свят. Дори в някои европейски страни, където случаите паднаха през последните месеци и техните икономики се възобновиха, възникват нови регионални огнища.
В резултат на това прогнозирането на икономическите последици от пандемията, както и потенциалния отговор на правителството се превърна в безпрецедентно предизвикателство.
„През 30-те години, когато бях икономист, никога не сме имали толкова голяма несигурност относно ефектите от спирането, бъдещето на спирането поради пандемията, политическата реакция и страха на хората в известен смисъл“, коментира още Нилсен. "В момента работим напълно на сляпо. Няма начин да сме уверени в перспективите".
Строгите мерки за ограничаване на разпространението на Covid-19 засегнаха бизнеса по целия свят, като мнозина бяха принудени да затворят вратите си с месеци. В резултат нивата на безработица нараснаха и има съмнения за това колко компании ще успеят да преживеят продължаващия шок.
„Нуждаем се от фискална политика и новини за пандемията, че нещата се връщат към нормалното си състояние“, каза Нилсен.
В краткосрочен план обаче търговците изглежда са фокусирани върху предстоящата реч на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, която предстои в четвъртък.
Нилсен смята, че централните банки са направили всичко възможно, за да смекчат настоящия шок. Според него, Джером Пауъл е направил всичко, което е могъл.
"Централните банки правят всичко възможно... но не могат да решат проблема", каза той.
Централните банкери в повечето икономики обявиха големи стимулиращи програми вследствие на пандемията, за да избегнат паника на пазарите. Това беше последвано от някои фискални стимули от страна на правителствата.
Законодателите в Съединените щати бяха въвлечени в дискусии относно допълнителните фискални стимули. Техните политически различия обаче поставят под съмнение дали американските граждани ще получат допълнителна помощ.
Още по темата:
Този индикатор на несигурността сочи към проблеми за щатските фондови пазари