Снимка: iStock
Известно е, че Уорън Бъфет от Berkshire Hathaway е един от най-великите инвеститори на всички времена. По случай 90-годишния рожден ден на гениалния инвеститор, който бе в неделя, ето няколко инвестиционни съвета, подбрани от дългогодишния му опит и практика.
„Купуването на качествени ценни книжа, когато хората са уплашени до смърт и са алчни, когато другите се страхуват, са едни от най-добрите уроци за инвестиране на Бъфет“, според Бил Смед - дългогодишен инвеститор в стойност - цитиран от финансовото издание Yahoo Finance.
Смед каза, че наскоро е послушал съвета на Бъфет и е купил акции в продавача на козметика Ulta Beauty. Акциите на Ulta поевтиняха с 27% на годишна база, тъй като хората работят от вкъщи и ползват по-малко грим. Компанията също е затваряла магазините си в мола през изминалото тримесечие.
Но с възстановяване на продажбите и прояви на признаци на живот през второто тримесечие, когато, когато Ulta отвори отново магазини и продължи да наема, Смед може да е придобил нещо на ниска цена - всичко това благодарение на инвестиционната мъдрост на Бъфет.
Широко смятан за Оракула в Омаха, Бъфет се превърна в нарицателно име за инвестирането в стойност през последния половин век.
Съвсем Скоро Бъфет навлезе в по-горещите сектори на пазара - натрупвайки забележителна по размер позиция в Apple, която му донесе огромна възвръщаемост.
Сега Бъфет е шестият най-богат човек в света със състояние от 82.2 милиарда долара.
Специализираният в лични финанси сайт GOBankingRates е подбрал шест от най-популярните съвета на Бъфет:
1. Никога не губете пари. „Правило №1 е никога да не се губят пари, а правило № 2: Никога не забравяйте правило номер 1", често обича да каза Бъфет. Без съмнение, този съвет изглежда прост - никой не би желал да губи пари и идеята е много добра. Ако погледнем обаче по-широко на този съвет, освен че е много мъдър и препоръчва да се избягват рискове навсякъде където е възможно, той съветва още, че за да бъде човек успешен и щастлив, не трябва да рискува и да купува нещо, само защото е харесано на витрината, дори и неговата стойност да е в съотношение хиляда към едно във ваша полза. Следвайки това правила, самият Бъфет многократно се е въздържал от много рискови инвестиции в продължение на много години и естествено е пропускал много възможности, които са могли да му донесат голяма полза, като например технологиите. Залагайки на сигурно, след задълбочено проучване и след разработване на стратегия за избягване на ненужни рискове, това му е позволило да натрупа огромно богатство.
2. Търсете висока печалба на ниска цена. "Цената е това, което ти плащат, а печалба е това, което получаваш", написал преди време Бъфет до акционерите на Berkshire Hathaway. Можете да загубите пари (и да нарушите правило № 1), ако сте платили висока цена за нещо, което ще ви донесе ниски доходи. Това според Бъфет може да се случи, ако влезете в непремерен дълг, като вземете кредитна карта например, тъй като в допълнение към цената на покупката ще трябва да плащате и висока лихва по картата.
Това може да се случи и когато си купите нещо, без значение какво - акции на фондовата борса или недвижим имот - в момент, когато всички купуват и пазарните цени са твърде високи. Позицията на Бъфет е в обратна посока: "Няма значение дали са чорапи или активи, на мен ми харесва да купувам качествени стоки, когато пазарът е в спад." Това също е много разумен подход.
3. Формирайте в себе си правилни финансови навици. "Често се държим така както сме свикнали - казва Бъфет в една своя реч пред студентите, - и много се оправдават, че това е много малък, незначителен навик от който не могат да се отърват, докато не ги доведе до финансова разруха." Според милиардера, всеки има навици, които харесва да нарушава и навици, които харесва да следва и да не ги променя. „Затова най-важният навик е да се пестят пари", посочва Бъфет, - а най-голямата грешка е да не се пестят пари."
Помислете как да направите така, че да икономисвате дори от постоянните автоматични плащания на сметки, така че да не давате излишни пари за такси. Това ще ви помогне да формирате навик да пестите пари за всичко по най-безболезнен и прост начин.
4. Винаги трябва да има много пари в наличност. Бъфет винаги е казвал, че Berkshire Hathaway винаги е разполагал с минимум $20 млрд., но обикновено наличната сума е много по-голяма и която винаги може много бързо да се използва при необходимост.
И отново това е стратегия за избягване на риска, тъй като парите е можело да бъдат инвестирани в нещо и когато са били нужни, да липсват. По думите на Бъфет обаче, това е стратегията на неговата компанията, която го предпази по време на финансовата криза след 2008 г., когато много други фирми бяха на ръба на колапса.
Разбира се, вие нямате $20 милиарда, които да скриете под дюшека, но може да заделите определена сума от парите си, които да държите в брой или по депозитни сметки. Това е особено важно, ако сте предприемач и не разполагате с постоянен доход.
5. Инвестирайте в себе си. Бъфет често казва, че трябва да се инвестира в себе си с всички възможни средства - от грижа за тялото и здравето, до търсене и намиране на работа, която ви харесва, и най-важното - постоянно да се образовате.
"Всичко, което правите, трябва да е да подобрите уменията си и да направите себе си по-ценен, за да се повиши вашата цена", казва той в интервю. Според него, тези инвестиции ще се върнат десетократно, за разлика от други активи, в които не инвестирате, като способности и навици, които не искате да промените. Това означава да провеждате курсове за повишаване на квалификацията, други видове обучения, да организирате собствен бизнес или дори някои доброволчески мисии от които може да придобиете нови умения, които са ви липсвали, но ще ви бъдат нужни в бъдеще. Всичко, което ви прави по-умни, ви пари и по-богати.
6. Поставяйте си дългосрочни цели. „Грешката, която повечето хора правят, е да се опитат да се възползва от повишаващите се цени или да се стремят да получат бързи пари за кратко време", казва Бъфет.
Този начин на мислене води до неприятни последици за повечето хора. Вместо това милиардерът съветва да се инвестира в по-дългосрочни цели. Стремежът за правене на бързи пари, по-добре да бъда сменен и да се съсредоточите върху постоянното нарастване на покупателната ви способност през целия живот. Това също е един много разумен съвет.
Още по темата:
Пенсионерите да послушат Бъфет и да внимават с пазарите
Цитат от Бъфет през 2000-та година, доста подхожда на днешната ситуация