Снимка: iStock
Федералният резерв се ангажира да не повишава лихвите само защото нивото на безработица спада, заяви в понеделник заместник-председателят на централната банка Ричард Кларида.
В широкообхватна реч, която се занимаваше с голяма политическа промяна в мисленето на Фед, Кларида също заяви, че той и колегите му не виждат отрицателните лихвени проценти като жизнеспособна опция сега и се съмняват в ефективността на контрола на кривата на доходност, въпреки че това може да се промени.
Той също така призна, че политиката може да се е заблудила в миналото, следвайки модели, които не са били ефективни в свят, в който по-ниските лихви ще бъдат норма.
„Моите колеги и аз вярваме, че тази нова рамка представлява критична и стабилна еволюция на стратегията ни за парична политика, която най-добре ще подготви Федералния резерв за постигане на целите ни с двоен мандат на устойчива основа в света, в който провеждаме политика днес и за обозримо бъдеще“, заяви Кларида в изнесена реч пред Института за международна икономика на Питърсън.
Председателят Джером Пауъл миналата седмица очерта серия от нови инициативи на Фед, които бележат промяна в начина, по който централната банка подхожда към инфлацията и безработицата, двата стълба на политическия си мандат.
Най-критично е, че Фед възнамерява да позволи на инфлацията да достигне по-висока от традиционната цел от 2%, преди да увеличи краткосрочните лихвени проценти, които в момента са закрепени близо до нулата. Целта ще бъде да се помогне за постигането на другия аспект на пълна заетост от двойния мандат. В миналото, когато Федералният резерв наблюдаваше спада на безработицата, той предполагаше, че инфлацията е на хоризонта и по този начин повишаваше превантивно лихвените проценти.
Новата политика ще търси среден темп на инфлация от 2% с течение на времето, което означава, че Фед може да позволи икономиката да работи при "горещи нива" нива на инфлация малко над 2% за известен период от време.
„Тази промяна отразява нашата преценка, че ниското равнище на безработица само по себе си, при липса на доказателства, че инфлацията на цените се движи или има вероятност да продължи постоянно над нивата, съответстващи на мандата или неотложните опасения за финансовата стабилност, няма да бъде, според новата ни рамка, достатъчен задействащ механизъм за действие“, каза Кларида.
Кларида призна, че моделите, които Фед е следвал в миналото, които показват, че заплатите и инфлацията ще се повишат, защото все повече хора работят „може и да греши“ и че промяната на лихвите, само защото даден модел показва, че инфлацията идва „е трудно да се оправдае.”
Той обаче не успя да оправдае отрицателните лихви, за да стимулира инфлацията, като каза, че служителите на Фед не ги смятат за „привлекателна политическа опция“. Кларида заяви още, че контролите на кривата на доходност могат да бъдат приложени, ако „обстоятелствата се променят значително“, но засега не са на масата.
Още по темата: