Снимка: iStock
Фондовият пазар е обхванат от сериозна волатилност и несигурност, особено след силните понижения през изминалата седмица. И докато инвеститорите се питат какво да очакват от пазара от тук нататък, ето няколко съвети от експертите как да инвестирате в среда като настоящата.
Когато вашето финансово благополучие е под въпрос, обикновено не е препоръчително да влезете с целия си капитал и във всичко, което може да мислите, че ще се случи през следващите дни, месеци или дори няколко години.
Истината е, че независимо от това дали фондовият пазар е най-висок за всички времена или се търгува близо до мечи пазар, инвеститорите винаги ще бъдат загрижени за риска от загуба на пари.
И така, имайки предвид всичко това, как трябва да мислят инвеститорите? Какво трябва да разберат новите инвеститори, преди да вложат нов капитал?
По-рано този месец американският екип от стратези на Bank of America, воден от Савита Субраманиан, предложи някои прости, проверени от времето насоки.
„Най-добрата рецепта за избягване на загуби е времето: С удължаването на времевите хоризонти вероятността от загуба на пари в акции намалява“, пише Субраманян в бележка за клиентите на 27 август.
Нейният екип направи преглед на историята и обмисли различни времеви хоризонти от 1929 г. И техните открития са много ясни и еднозначни. Колкото по-дълго сте били готови да задържите акциите, толкова по-малко вероятно е да загубите пари.
В исторически план шансовете ви да загубите пари на фондовия пазар се подобряват, колкото по-дълго сте били готови да чакате.
„По-специално за американските акции удължаването на времевия хоризонт е рецепта за избягване на загуби“, пише тя. „Възвръщаемостта на S&P 500 за 10 години е била отрицателна само в 6% от случаите; други класове активи не притежават такива характеристики - например същият 10-годишен процент на загуба за суровините е 30% (и двата въз основа на данните от 1929 г.)“.
Разбира се, ако сте достатъчно добри - или достатъчно късметлии - да пропуснете периоди на спадове на пазара, тогава възвръщаемостта ви ще бъде по-висока. Но почти никой не е демонстрирал способност за постоянно определяне на най-доброто време за влизане на пазара. Ето защо, на индивидуалните инвеститори не се препоръчва да се опитват да правят това.
Имайте предвид: за инвеститорите опитът да се избегне спад на пазара не е просто да се знае кога да се продава. Всъщност става въпрос за извършване на две много трудни за осъществяване прогнози: кога да се продаде и кога да се купи. И грешното приемане на тези прогнози може да бъде опустошително.
„Пазарното таймиране е трудно“, каза Субраманян. „От 30-те години на миналия век, ако инвеститорът е изтървал 10-те най-добри дни на възвръщаемост за десетилетие, неговата/нейната възвръщаемост ще бъде само 17% в сравнение с 16 166% възвръщаемост оттогава.“
„Оставането в инвестиции по време на бурни времена може да помогне за възстановяване на загубите след мечи пазари“, каза тя и добави „отнема около 1100 търговски дни средно, за да се възстановят загубите след мечи пазар, но някои възстановявания, като тази година, са много по-бързи.“
Субраманиан далеч не е сама в предлагането на този вид съвети на клиентите.
„Препоръчваме да не оставате встрани, дори когато пазарите са на рекордно високи нива“, написа Марк Хефеле, ИТ директор по глобално управление на богатството на UBS. „Времето на пазара е важно за постигане на финансовите цели.“
Още по темата:
Как да търсите добри инвестиционни възможности?
Гответе се за десетилетие на ниски лихви и помислете за акции ориентирани към ръст