Снимка: iStock
Очаква се Федералният резерв да завърши най-новата си политическа среща в сряда с малко по-розови икономически прогнози, но подновен ангажимент да поддържа ниски лихвени проценти, докато най-голямата икономика в света не се възстанови от най-дълбокия си спад от десетилетия.
Двудневната среща е първата на централната банка на САЩ по новоприета рамка, която обещава да се стреми към инфлация над 2%, за да компенсира периоди, като сега, когато тя е значително под тази цел. Стратегията означава, че Фед няма да свали крака си от педала на "паричната газ", дори безработицата да продължи да спада с по-бързи темпове от очакваното.
Служителите на Федералния резерв изглеждат готови да превърнат тази рамка в изрично обещание да запазят ключовия лихвен процент по заемите на централната банка в текущия си диапазон от 0% до 0.25%, докато бъдат изпълнени определени икономически критерии - да речем, 2.5% инфлация.
Отвореният комитет по парична политика за определяне на лихвения процент трябва да публикува декларацията си за политика и обобщение на новите си икономически прогнози по-късно днес. Председателят на Фед Джером Пауъл ще проведе виртуален брифинг половин час по-късно.
"Очакваме Комитетът да приеме този тип ориентирани към резултатите насоки до края на годината", написа Луис Александър, главен икономист на САЩ в Nomura, в бележка преди заседанието на Фед тази седмица.
Но Фед вероятно ще приключи тази среща с други сигнали за дългосрочния си ангажимент за облекчена парична политика, смята Александър, както и други анализатори.
Те могат да включват декларация за политиката след срещата при новата "средна" целева инфлация от 2% и нови тримесечни прогнози, показващи най-много, ако не и всички политици на Фед, да не виждат необходимост от повишаване на лихвените проценти до поне 2023 г.
Фед може също така да се облегне на програмата си за изкупуване на облигации като средство за подпомагане на възстановяването на САЩ от рецесията, предизвикана от епидемията от коронавирус, вместо просто да доставя ликвидност на крехките финансови пазари. Подобна промяна би породила очакванията за продължаване на политиката за лесни пари, без всъщност да стимулира покупките.
И все пак в сряда има място за изненади, включително шансът Фед да предостави по-официални ориентири за лихвените проценти или увеличаване на изкупуването на облигации, което би сигнализирало за по-агресивен подход на икономически стимули.
"И в двата случая, и особено в последния, пазарната реакция може да бъде доста глупава", написа в понеделник икономистът от Cornerstone Macro Роберто Перли.
Откакто политиците на Фед за последно се срещнаха в края на юли, икономическите перспективи се подобриха донякъде. Големият летен скок в ежедневните нови американски случаи на COVID-19 отшумява, въпреки че групи от инфекции продължават да се появяват из страната. Повече от 194 000 американци са починали от болестта, според данни на Ройтерс.
Икономиката също така възвърна около половината от 22-те милиона работни места, загубени през първите два месеца на рецесията, безработицата е спаднала до 8.4% от пика в кризата от 14.7%, производствената активност се е увеличила и някои мерки за потребителски разходи са нараснали.
Но голяма част от последните данни показват, че възстановяването се забавя.
Така че, докато обобщението на прогнозите на създателите на политиката на Фед посочва към по-ниска безработица и по-бърз икономически растеж от очакваното в последния кръг от прогнози през юни, Пауъл вероятно ще се придържа към посланието си, че пътят към възстановяването ще бъде дълъг и неравен.
Това може да е поради две причини. От една страна, защото голяма част от държавната помощ за малкия бизнес и безработните, съдържаща се в разходния пакет от 2.3 трилиона долара, приет от Конгреса на САЩ през март, е изчезнала, а депутатите са в безизходица пред предоставянето на друг пакет от помощи.
Пауъл и други служители на Фед многократно заявиха, че икономическите щети от коронавирусната криза ще бъдат по-трудни за отстраняване без нова държавна помощ.
Още по темата:
Фед: Трябват още действия за подпомагане на икономиката
Фед може да направи повече за малкия бизнес, но се нуждае от помощ