Снимка: iStock
В Германия, една от малкото европейски икономики, които преживяха доста добре вирусната криза, приблизително 550 000 фирми - или около една шеста от общия брой - вече могат да бъдат класифицирани като „зомбита“, според изследване на кредитната агенция Creditreform. Подобна история е и в Швейцария.
Зомби фирмите са високорискови компании с бизнес модел, който трябва постоянно да събират нови пари от нови кредитори, за да плащат задълженията си на настоящите си кредитори. Според дефиницията на Банката за международни разплащания, те не са в състояние да покрият разходите за обслужване на дълга със своя EBIT (печалба преди лихви и данъци) за продължителен период.
Броят на зомби компаниите нараства в цяла Европа и Англосферата - поради два основни фактора:
Политиките на централните банки за лесни пари завинаги, които свалиха лихвените равнища до толкова ниски нива, че дори фирми с разумен шанс за неизпълнение бяха в състояние да продължат да издават дълг. Много големи зомби фирми също са били спасени, в някои случаи повече от веднъж. Испанският гигант за зелена енергия Abengoa беше спасяван три пъти за пет години.
И втората причина - тенденцията на банките с лоша капитализация непрекъснато да преструктурират лоши кредити. Това е особено разпространено в части от еврозоната, където банките са особено слаби, като Италия.
Доклад на Bank of America от юли твърди, че Обединеното кралство представлява зашеметяващата една трета от всички зомби компании в Европа. Те представляват 20% от всички компании в Обединеното кралство, което е с четири процентни пункта повече от март, според нов доклад на мозъчния тръст Onward. В двата най-засегнати сектора - настаняване и хранителни услуги и изкуства, развлечения и отдих - делът на зомби фирмите се е увеличил съответно с 9 и 11 процентни пункта, до 23% и 26%.
Броят на зомби фирмите се е увеличил, тъй като компаниите са поели огромни количества свеж дълг, само за да преодолеят вирусната криза, като в много случаи генерират много по-малко приходи. По целия свят неинвестиционните компании са емитирали 322 милиарда долара през първите осем месеца на тази година - толкова, колкото и през цялата 2019 г., според данните на BIS.
В същото време компаниите, които вече са били зомбита, вместо да влязат в несъстоятелност и да бъдат преструктурирани дълговете им, са били спасени от правителството и / или централната банка.
От своя страна по-малките компании също са взели повече банкови заеми, до голяма степен или изцяло подкрепени от правителството. Много фирми, особено в най-засегнатите от кризата сектори, имат по-ниски приходи и по-слаб паричен поток. В резултат на това заетите пари се изразходват бързо, но дългът остава. Ако не са били зомбита преди пандемията, те ще бъдат зомбита в бъдеще, сочи анализ на изданието ZeroHedge.
Какво трябва да се направи с всички тези зомбита? Това е въпросът, който много хора си задават сега. Докладът на Onward предлага хитър план (в духа на Балдрик) - наречен New Start - който ще преобразува всеки дълг от коронавирус, който не може да бъде върнат, в заем за условни приходи, събран като дял от печалбата от търговията. Дългът ще се дължи само когато дадена компания започне да реализира печалба.
„Схемата „Нов старт“ дава възможност за интелигентно забавяне на изплащанията само за онези фирми, които се нуждаят от нея“, казва авторът на изследването Ангус Грум. „Това може да бъде въведено като схема, управлявана от Министерството на финансите и прилагана и контролирана от банките, като същевременно максимизира стойността на данъкоплатците за заеми, които правителството вече е поело.“
Терминът „схема“ на британски английски в този контекст означава „програма“, но американското значение на „схема“ изглежда е поне еднакво подходящо. Защото данъкоплатците вероятно никога повече няма да видят тези средства.
Това е едно от редицата предложения за провеждане на кръгове в Европа, насочени към намиране на начин за поддържане на възможно най-дълго повечето, ако не и всички, европейски зомбита. Те включват директен суап на „държавен дълг за собствен капитал“, който по същество би включвал правителства, конвертиращи спешните заеми, взети от затруднени компании, в собствен капитал. Тази идея е особено популярна сред висши банкери, като главния изпълнителен директор на Unicredit Жан Пол Мустие, вероятно защото дължимите от коронавируса дългове, също ще бъдат превърнати в собствен капитал.
„Това е печеливша стъпка за всички“, казва грандът на Сити в Лондон Лорд Лий от Хърли: „Вземането на дялови участия в МСП-заемополучатели би осигурило на тези предприятия безлихвена ликвидност, оставяйки потенциала им за растеж безпрепятствен, като в същото време дава на банките възможност да си върнат повече от парите, които са поели в средносрочен и дългосрочен план."
Бившият канцлер на Обединеното кралство Джордж Озбърн предложи друго решение: просто да се опростят всички дългове заради коронавируса на малкия бизнес. Както при повечето предложения, планът е изготвен по отношение на изключително спестяване на малки компании. Ако миналото е пролог, по-големите - тези, които дължат на банките милиони или милиарди - те са най-заинтересовани да спестят.
„Нито една от тези опции не е „противоречива“ и всяка включва различна степен на морален риск, загуба на данъкоплатци и инженерна сложност“, казва Грум. „Въпреки това нашият тържествен извод е, че някаква форма на действие е неизбежна.“
Досега много - макар и не всички - от краткосрочните спасителни интервенции от правителствата или централните банки могат да бъдат оправдани по някакъв начин, особено ако подкрепят безработни и отключат кредити, замразени дори за здрави компании. Но е съвсем друго нещо, когато краткосрочните спасителни усилия се превърнат в дългосрочна реалност, която помага да се породят все повече и повече нови зомбита, както и да се направят още по-големи съществуващите зомбита.
Има много причини, поради които пълненето на икономиката с все по-голям брой зомби фирми не е добра идея. Като начало зомби фирмите са по-малко продуктивни и изтласкват инвестициите в по-продуктивни фирми. Изследователи от BIS установиха, че всяко увеличение с един процент на разпространението на зомби фирмите означава 0.25 процентни пункта по-бавен растеж на заетостта и 17% спад в капиталовите инвестиции.
Позволяването на зомби фирмите да се размножават, за да защитят банките от последиците от техните лоши практики на кредитиране и инвеститорите от последиците от техния лош избор, не само възнаграждава, но и стимулира - лоши действия и решения; той съхранява по-големи проблеми за в бъдеще.
Още по темата:
Мнение: Covid-19 ще създаде ново поколение зомби компании
Мениджър: Зомби компании и мек растеж след края на коронавируса