Снимка: iStock
Изпълнителният заместник-председател на Blackstone Тони Джеймс заяви, че може да има „загубено десетилетие“ при възвръщаемостта на акциите, тъй като инвестициите в акции станаха „анемични“.
Той каза, че лихвените проценти ще се нормализират и компаниите ще се сблъскат с „много странични ветрове“, които ще оказват натиск върху печалбите през следващите години.
Близо нулевите лихвени проценти са основният двигател на скорошното покачване на фондовите пазари, добави той.
"Предстоящите години могат да бъдат „изгубено десетилетие“ за възвръщаемост на акциите, тъй като компаниите могат да срещат проблеми да увеличат печалбите си", заяви изпълнителният заместник-председател на Blackstone Тони Джеймс пред CNBC в сряда.
Джеймс, който присъства на виртуалната среща на върха в Сингапур, каза пред CNBC „Squawk Box Asia“, че цените на акциите може да не се повишат допълнително, след като бъдат напълно оценени в рамките на „пет до 10-годишен хоризонт“.
„Мисля, че това може да е загубено десетилетие по отношение на поскъпването на собствения капитал“, каза той, позовавайки се на термин, който обикновено се използва за описание на периода през 90-те години, когато Япония преживя икономическа стагнация.
Той обясни, че сегашните ниски лихвени проценти може да не спаднат повече и вместо това да се повишат до по-нормални нива през следващите години.
По-високите лихвени проценти в много случаи са склонни да влияят негативно върху корпоративните печалби и цените на акциите. Високите разходи за заеми ще погълнат печалбите на компанията и ще навредят на цените на акциите.
Освен това компаниите ще се сблъскат с „много странични ветрове“, които оказват натиск върху печалбите, каза той. Това включва по-високи данъци, увеличаване на оперативните разходи, по-малко ефективни вериги на доставки и „деглобализация“, която ще навреди на производителността, обясни Джеймс.
„Всичко това ще бъде икономическа спирачка за компаниите. "Така че мисля, че можете да имате разочароващ дългосрочен ръст на печалбите с кратни мултифункции, които ще дойдат скороо, и виждам анемична възвръщаемост на собствения капитал през следващите пет до 10 години “, добави експертът.
Близо нулевите лихвени проценти движат пазарите нагоре
Въпреки сериозния икономически удар от пандемията на коронавируса, американските фондови пазари се покачиха по-високо след спада през март.
Джеймс приписва този импулс на действията на Федералния резерв, който намали лихвените проценти до почти нула и накара инвеститорите да търсят доходност с малко възможности да насочват капиталите си. Ето защо инвеститорите трупат по-рискови облигации и акции, обясни той.
„Нулевите лихвени проценти са движещата сила тук. Има глад за доходност, така че инвеститорите слизат от кулоарите - всъщност все още има много пари в кулоарите и търсят инвестиции, които да получат някаква възвръщаемост“, добави той.
Въпреки че това доведе до фондови пазари, които са „напълно оценени“ и „малко по-напред от себе си“, централната банка на САЩ заслужава кредит за предотвратяване на това, което би могло да бъде „сериозен срив“, каза Джеймс.
„Ходът на Фед беше безпрецедентен, както по размер, така и по скорост... като не остави шанс това да се превърне в някаква депресия."
Още по темата:
Далио: Инвеститорите са изправени пред „изгубено десетилетие“ за възвръщаемостта
Експерт: Китайските акции ще са инвестицията на следващото десетилетие