Снимка: iStock
Пазарът на жилища в САЩ процъфтява. И това до някъде може да изглежда странно на фона на наблюдаваната икономическа рецесия, заради пандемията, в световен мащаб.
Този икономически спад се определя от няколко основни тенденции. Исторически загуби на работни места през март и април. Безпрецедентни фискални стимули. Масово рали на фондовия пазар. Милиони повторно наети през лятото.
Но никоя тенденция не е била по-изненадваща от процъфтяващият пазар на жилища в САЩ.
Продажбите на нови и съществуващи домове, в най-голямата световна икономика, нараснаха през лятото. Заявленията за ипотечни кредити се радваха на изключително повишение.
А в сряда данните за септември за настроенията на строителите от Националната асоциация на строителите на домове показа, че те никога не са се чувствали по-добре на пазара на жилища.
Днес домакинствата са по-позитивно настроени към пазара на жилища отколкото през 90-те години, жилищният балон от 2000-та, или икономическата експанзия от 2010-та, която в крайна сметка се разрасна до най-дългата в историята на САЩ.
„Крайградската смяна на жилищното строителство кара строителите да бъдат заети, подкрепяни от страна на търсенето от ниски лихвени проценти“, каза главният икономист на NAHB Робърт Диц. „В още един знак за тази нарастваща тенденция строителите в други части на страната съобщават, че получават обаждания от клиенти на пазари с висока гъстота с искане за преместване.“
В отговор на разместванията на финансовите пазари от опасенията за икономическите последици от пандемията, Федералният резерв намали лихвените проценти до 0% и се ангажира да запази политиката си приспособима през следващите години. Ниските лихвени проценти помагат на получателите на ипотеки и заемодателите, като смазват веригата на жилищния пазар.
Освен това много от най-тежко засегнатите от съкращения по време на пандемията бяха в долния край на заплатите - най-тежко бяха засегнати ресторанти, барове, хотели и всякакви свързани с пътувания услуги - докато работниците с "белите яки" останаха да работят у дома.
Това разминаване на пазара на труда е отразено в данните за растежа на заплатите, като заплатите са се увеличили с повече от 4.5% в сравнение с миналата година през последните няколко месеца, тъй като тези, които печелят по-малко, отпадаха от работната сила, докато хората с по-високи доходи оставаха заети.
Както заяви в сряда председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл, „икономическият спад не е въздействал еднакво върху всички американци и най-тежко са засегнати тези, които са най-малко способни да поемат тежестта“.
И така тази динамика остави все още заети работниците с високи доходи, които създават домашни офиси или изобщо търсят нова домашна база. С този скок в търсенето дошъл на пазара на жилища, цените също бяха повлияни, в среда на ограничено предлагане.
В бележка за клиенти, публикувана в сряда, анализаторите на Evercore ISI, водени от Стивън Ким, нарекоха това „златна ера“ за жилищния пазар в САЩ.
„Според нас корените на тази сила на търсенето са дълбоки, подхранвани от резервоар от млади домакинства, които сега се появяват, гнездящи и увеличаващи тенденциите на ръст на пазара в среда на рекордно ниски лихви", пише Ким. „Сред нарастващия страх и несигурност, инстинктът да се оттеглиш в светилището на дома си е неумолим. И така, когато заставаме на прага на нов цикъл, изследвайки години на задържане на демографските тенденции, безпрецедентна покупателна способност, щедра държавна подкрепа и оскъдно предлагане, прогнозата за индустрията е необичайно ярка..."
И така изглежда, че рецесията и най-страшната криза от едно поколение са послужили за нулиране на перспективите за жилища в САЩ.
Но разглеждани по различен начин, жилищата - и особено крайградските, еднофамилни жилища - биха спечелили по време на криза, която служи за ускоряване на най-забележителните икономически тенденции от 2010-те.
Тъй като успехът на жилищния пазар е история за неравенство, колкото и за ниски нива или ограничено предлагане.
Още по темата:
Спазвайте правилото 30/30/3 при покупка на имот в момента
Г. Янков: В София се търсят имоти между 120 и 160 хил. евро, в източните и южните райони