Снимка: iStock
След като пазарът „отскочи“ сериозно от минимумите си през март, супер богатите в света се възползват от шанса да разтоварят милиарди долари в акции, докато глобалните централни банки - и най-вече Федералният резерв - държат оферта под пазара и действат като "невидим купувач" на активи от последен стадии.
Много инвеститори бяха подтикнати да продават от пазарната нестабилност през последните две седмици, което изглежда сякаш може да сигнализира за край на V-образното възстановяване. Това вероятно е помогнало на притеснени ултрабогаташи да вземат пари от масата.
Сео Санг-йонг, анализатор от Kiwoom Securities Co. в Сеул, отбеляза пред изданието ZeroHedge: „Оценките на фондовите пазари се покачиха значително, независимо от фундамента. Нестабилността се увеличава."
Хайнц Херман Тийл от Knorr-Bremse AG се възползва от пазара като възможност да продаде акции на стойност около 1.2 млрд. долара на склад, докато съоснователите на Adyen NV Питър ван дер Дос и Арно Шуиф се присъединиха към група мениджъри, продали активи за 821 млн. долара, според данни на Bloomberg. Митчъл и Стивън Рейлс от Fortive Corp. също са продали акции на стойност около 1 милиард долара.
Основателят на производителя на ръкавици Kossan Rubber Industries Bhd. Лим Куанг Сиа е продал повече от 30 милиона долара в акции през август. Лий Уай Кьонг от производителя на ръкавици Riverstone Holdings събра 45 милиона долара в акции по-рано през септември. Лесли Уекснър от L Brands също продаде 89 милиона долара от акциите си през август.
Bloomberg отбелязва, че през седмицата, приключила на 11 септември, вътрешни лица са продали акции на стойност 473 милиона долара, като са закупили такива на стойност едва 9.5 милиона долара.
Много от супербогатите в света имат несъразмерна част от богатството си във фирмени акции. Например акциите на Amazon на Джеф Безос са на стойност 172 милиарда долара от неговата нетна стойност на активите в разме на 186 милиарда долара. За Марк Зукърбърг акциите на Facebook съставляват почти цялата нетна стойност на богатството му в размер на 103 милиарда долара.
Клер Мадън, управляващ партньор на Connection Capital, заключи: „За първи път повечето хора преживяват нещо толкова истинско, остро и внезапно като това. Това ви кара да преоцените приоритетите си в живота.“
Февруари беше началото на точката на мечия пазар, където „умните пари“ продаваха акциите си на нищо неподозиращата и ужасно неинформирана тълпа от инвеститори на дребно.
Първата диаграма показва продажбите на акции от хората от най-високия 1% процент по богатство, когато пазарът навлезе в рецесия. В последно време можем да видим, че продажбите са се случвали с ускорение отново при най-богатия 1%:
За долните 90% е точно обратното: преобладаващото мнозинство от неопитните инвеститори на дребно започват да преследват инерция във възможно най-лошия момент, тъй като масово купуват акции точно в началото на рецесията, което от своя страна срина пазара. В диаграмата Goldman по-горе можем да видим, че делът на акциите, притежавани от 90%, скача точно в началото на рецесията.
Още по темата:
Най-богатите инвеститори купуваха в средата на март и сега продават акции
Само 9 от 100-те най-богати хора на света повишават богатството си последните 2 месеца