Снимка: iStock
Ултра богатите хора по света насочват във все по-голяма степен парите си към социално, етично и екологично ориентирани бизнеси, което може да стимулира растежа на устойчивите инвестиции.
В доклада на Capgemini за световното богатство за 2020 г. повече от една четвърт (27%) от индивидите с висока нетна стойност (HNWI) - тези с активи, които могат да бъдат разгледани от 1 милион долара или повече, заявиха, че се интересуват от устойчиви продукти. Тази цифра нараства до 40% сред лицата с ултра висока нетна стойност (UHNWI), тези с инвестиции от 30 милиона долара или повече.
Устойчивостта и инвестициите в околната среда, социалното управление и отговорно управление бяха главни думи на активистите. Днес ръководителите на компаниите и бордовете на корпорации и финансови компании се опитват да се приспособят с така нареченото ESG-инвестиране.
И докато компаниите имат представа, че промяната в инвестиционния свят е настъпила, много от тях все още не са осъзнали, че силите, движещи ESG, скоро ще наложат фундаментални промени в техния бизнес.
Инвеститорите трябва да вземат предвид три ключови урока:
Първо, има общо разбиране, че рамковите условия за успех на пазара се променят с ускоряващи се темпове. Сливането на технологична промяна, засилено регулиране, нарастваща нужда да се реагира и да се предвидят въздействията върху околната среда и свързаните с това социални и управленски промени изискват фундаментално преосмисляне на предположенията в основата на функционирането на пазарите.
За корпоративните мениджъри значението е, че е необходимо да се пренасочи фирмата въз основа на цялостно разбиране на тези променящи се условия. Подобно пренасочване налага преминаване от постепенно към по-амбициозно управление, където социалното въздействие и нисковъглеродните процеси заемат централно място. В основата на този ход е признанието, че външните фактори вече не са безплатен обяд. Те носят краткосрочни и дългосрочни разходи за бизнеса.
За инвеститорите последиците са още по-дълбоки. Бързият напредък в измерването на нефинансовите въпроси и нарастващите доказателства, че факторите на ESG влияят върху резултатите и рисковите профили, сега стимулират иновациите във всички класове активи. Възникващото разбиране, че финансите вече не са черна кутия, ръководени от минимални стратегии, базирани на ефикасната пазарна хипотеза, разклаща основите на индустрията.
Второ, възниква консенсус, че технологиите и дигитализацията са ключови двигатели, оформящи бъдещето на устойчивото инвестиране. Въпреки че количеството и качеството на ESG данните остават несъгласувани - имаме твърде много данни с твърде малко качество - ясно е, че екосистемата, която определя взаимодействието между корпорациите и инвеститорите, произвежда множество нови технологии като изкуствен интелект, фокусиран върху ESG и решения за машинно обучение.
Такива технологии ще укрепят научната и научнооснованата основа на устойчивите инвестиционни решения, показващи, че оценките на ESG могат да се основават на модели, присъщи на обширни и сложни масиви от данни. Като се има предвид, че не всички негативни инциденти с ESG се отчитат в корпоративните оповестявания, новите технологии като анализи на големи данни разкриват по-изчерпателна картина на резултатите на фирмата за устойчивост.
Това, което трябва да се подобри, е усвояването на тези нови технологии. Досега само шепа инвестиционни посредници са включили директно AI в съответните инвестиционни процеси. Основните бариери са не само разходите и достъпът до таланти, но и, може би най-вече, липсата на визия.
Трето и накрая, устойчивото инвестиране не само насърчава устойчивостта на бизнеса, като например подготвя фирмите да се възстановят от разрушителни събития, но само по себе си е устойчива инвестиционна стратегия. Опитът, придобит по време на пандемията Covid-19, изглежда потвърждава това: Устойчивото инвестиране се увеличи и показа добри резултати спрямо съответните критерии. Наскоро Morningstar съобщи, че 51 от 57-те си индекса за устойчиво инвестиране са надминали пазара за първото тримесечие на 2020 г. Нарастващата информираност относно уязвимостите на пазара променя дългосрочните възприятия на риска и следователно дава предимство на иновациите и гъвкавостта при приемането.
Устойчивостта на устойчивото инвестиране вероятно ще има много причини, някои от които все още не са достатъчно разбрани. Ясно е обаче, че апетитът на инвеститорите към фирми със силен опит в ESG изглежда продължава да съществува по време на неочаквани пазарни турбуленции. Тази устойчивост се формира особено от фокуса на инвеститорите върху съществени въпроси на ESG. Докато в миналото устойчивото инвестиране често се ограничаваше до широкообхватния изключителен подход, фокусът върху съществените въпроси на ESG сега позволява на инвеститорите да обвържат по-ефективно съображенията за устойчивост с управлението на риска.
Още по темата: