Снимка: iStock
Пандемията от коронавируса може да е предизвикала най-лошия глобален спад от повече от 60 години, но цените на жилищата в най-големите градове в света все още са се изстреляли по-високо в стратосферата.
Вместо спад, имотите във водещите градове по света бележат четири поредни тримесечия на ръст в цените, тъй като правителствената фискална подкрепа и паричната политика на централните банки поддържат ниски лихвите и дават ликвидност, според нов доклад на UBS Global Wealth Management.
В резултат на това все още ще са необходими 20 години, за да може висококвалифициран служител в сферата на услугите да купи апартамент от 60.4 квадратни метра близо до центъра на Хонконг, според резултатите от него.
В Париж ще отнеме около 17 години работа, за да се купи имот със сходни размери, докато в Ню Йорк това отнема близо 11 годишни заплати.
Като отправна точка 60.4 квадратни метра биха били приблизително двойно по-голямо пространство от училищен автобус, превърнат в малко жилище.
Вероятно цените на имотите и техния ръст са неустойчиви, според ключов извод от доклада на Клаудио Сапутели и Матиас Холжей, анализатори на недвижими имоти в UBS Global Wealth Management, които разгледаха цените на жилищата в 25 големи града по света за своя UBS Global Real Estate Bubble Index 2020.
Докладът призовава инвеститорите да бъдат нащрек за „фаза на корекция“ на световните жилищни пазари, тъй като пандемичният стимул отслабва и доходите на домакинствата намаляват.
„До каква степен по-високата безработица и мрачната перспектива за доходите на домакинствата ще повлияят на цените на жилищата в този момент е несигурно“, пишат те. „Ясно е обаче, че настоящото ускорение не е устойчиво.“
Въпреки че недвижимите имоти могат да помогнат за създаването на богатство между поколенията, „сега със сигурност не е най-лошия момент за собствениците на много имоти да обмислят да приберат своите печалба“, според екипа.
По-конкретно в САЩ картината изглежда мрачна за собствениците на жилища под наем в крайбрежните градски зони, включително Сан Франциско и Ню Йорк, където пандемията ускори тенденцията на отдалечената работа и търсенето на по-евтини места за живеене.
Нарастването на технологичните работни места в Сан Франциско, както и капиталът, набран чрез първоначално публично предлагане, все още държат цените на имотите с 65% над дъното им през 2012 г., въпреки че оценките спадат за втора поредна година поради спада на цените на жилищата, отбелязва докладът.
Екипът на UBS смята, че "балонният риск засега е извън масата" за Сан Франциско, но също така подчерта как пандемията постави в центъра на вниманието кризата за достъпността на имотите в града край залива. Освен това, имиграционните ограничения отблъснаха търсенето на краткосрочни наеми и „допълнително допринесоха за слабостта на пазара на жилища“.
В Манхатън спадът на цените на имотите ще зависи от съдбата на голямата индустрия на финансови услуги в града и прекомерното предлагане на луксозни имоти. Но за Ню Йорк като цяло анализаторите изтъкнаха „нарастващите местни икономически и социални предизвикателства“ като заплаха, както и нарастващите данъчни ставки и миграцията в предградията.
„Според нас Ню Йорк ще остане сравнително привлекателен за богатите инвеститори отвъд пандемията“, пишат от екипа. „Въпреки това, собствениците на жилища вероятно ще видят неблагоприятното въздействие на пандемията върху стойностите на имотите в обозримо бъдеще.“
А как стоят нещата в родната столица?
Ако изходим от средните цени на имотите в столицата, въз основа на данните на популярен сайт за продажба на имоти, то виждаме, че жилище с площ от 64 кв. м. в центъра на София е със средна офертна цена от 106 618 евро. Това прави около 8 годишни заплати на квалифициран кадър в сферата на услугите, или ниво доста по-ниско от посочените по-горе водещи градове.
Още по темата:
Имотите са недостъпни? Ето какво можете да направите по въпроса...
Г. Янков: В София се търсят имоти между 120 и 160 хил. евро, в източните и южните райони