Снимка: iStock
Рекордно ниските лихвени проценти осигуриха голям тласък на бизнеса на ипотечните кредитори. И сега няколко от тях се стремят да се възползват от средата съвсем буквално.
Calibre Home Loans подаде заявление за първоначално публично предлагане в петък – компанията ще се търгува на Нюйоркската фондова борса под тикера „HOMS“. Приходите от предлагането ще отидат при продаващия акционер LSF Pickens Holdings, който е звено на мениджъра на фондове с частен капитал Lone Star.
Отделно, United Wholesale Mortgage обяви, че ще стане публично достояние миналата седмица чрез сливане с Gores Holding IV Inc., корпорация за придобиване със специална цел.
„Избрахме да преминем през АДСИЦ, защото смятаме, че това е по-ефективен начин да станем публични и разгледахме и двата варианта“, заяви президентът и главен изпълнителен директор на United Mat Ishbia в изявление пред MarketWatch, добавяйки, че компанията оценява експертизата на екипa на Gores за публично представяне на компании.
Друг заемодател, loanDepot, съживява плановете си за IPO, след като ги изостави преди няколко години.
Излизайки публично, ипотечните компании следват Quicken Loans. В началото на август компанията майка на Quicken Loans, Rocket Cos. стана публична, продавайки 100 милиона акции при по-ниски от очакваните 18 долара на акция. Впоследствие акциите на компанията се повишиха и вече се търгуват с около 6% над първоначалната цена за IPO.
Много от публичните компании са сред най-големите ипотечни кредитори в страната. Quicken е най-големият ипотечен кредитор в САЩ от 2019 г., според данни на Бюрото за финансова защита на потребителите, последвана от United Wholesale. Calibre и loanDepot също влизащи в топ 10, заедно с традиционни банки като Wells Fargo и Bank of America.
Не само най-големите играчи извеждат публично своите компании. Малко по-малки заемодатели и ипотечни фирми също се включват, в това число и AmeriHome Mortgage Co., и Guild Mortgage, които наскоро обявиха плановете си за IPO.
Ръководителите на Quicken обясниха решението си да станат публични с желанието да възнаградят служителите с опции за акции, за да се конкурират с компаниите от Силициевата долина за талант. „Това може да е доста често в Силициевата долина, но не е толкова често в Детройт“, каза президентът и главен оперативен директор на Rocket Cos Боб Уолтърс пред MarketWatch във връзка с IPO-то на компанията.
Но има друга по-широка обосновка зад вълната от заемодатели, които са решили да направят компаниите си публични, твърдят наблюдатели от бранша. „Задвижва се от Федералния резерв и лихвените проценти“, каза Крис Уейлен, банков анализатор и председател на Whalen Global Advisors.
Очаква се ипотечната индустрия да даде над 3.1 трилиона долара ипотечни заеми през 2020 г., според последната прогноза на Асоциацията на ипотечните банкери. Ако тази прогноза се окаже точна, това би представлявало 45% увеличение спрямо миналата година и най-голям обем от много години – всичко това поради подновеното търсене, причинено от средата с ниски нива.
Докато по-голямата част от новите заеми са рефинансиране, ипотеките, използвани за закупуване на жилища, също се увеличават, тъй като потенциалните купувачи на жилища бързат да се възползват от ниските ставки, които се предлагат. „Пазарът е пълен с добри кредитори, които нямат никакви проблеми“, каза Уейлън.
Друг фактор, който прави времето подходящо за публични дебюти, са проблемите, които REITs имат на фона на пандемията от коронавируса, каза Уален. Тези компании могат да дадат на инвеститорите друга възможност да се възползват от пазара на недвижими имоти. „Всички хибридни АДСИЦ-ци са се срутили“, каза Уейлън. „Те по някакъв забавен начин заемат мястото на АДСИЦ.“
Публичното предлагане решава голям проблем, който имат много от тези компании – достъп до капитал. За разлика от традиционните банки, които могат да използват парите, постъпващи чрез депозити, за финансиране на нови заеми, тези заемодатели трябва да разчитат на други източници.
„Небанковите компании винаги са изправени пред предизвикателството да могат да наберат капитала, необходим им за операции и за самите заеми“, каза Рик Шарга, ветеран от ипотечната индустрия и изпълнителен вицепрезидент във фирмата за данни за недвижими имоти RealtyTrac. „IPO-та ще ги отведат от второстепенната до висшата лига.“
Освен парите, събрани от продажба на акции, публичното предлагане също така отваря по-голям достъп до продажбата на дълг и дори потенциално по-високи оценки на съществуващия им дълг.
Как ще се справят компаниите на отворения пазар до голяма степен ще зависи от посоката на лихвените проценти. Ако процентите се повишат – или дори ако останат на сегашните си нива – обемите на произход обикновено намаляват. „В даден момент сте изчерпали вселената на кредитополучателите, които могат да се възползват, а след това им е трудно да правят този бизнес, който правят днес“, каза Шарга.
Точните ефекти могат да бъдат по-изразени при определени компании. Въпреки че всички компании са ипотечни заемодатели, те работят в различни части на пазара. По-голямата част от бизнеса на Quicken идва чрез рефинансиране, докато Caliber се фокусира предимно върху заеми за покупка.
Но ипотечните лихви могат да паднат още повече, особено като се има предвид, че Федералният резерв сигнализира, че не очаква да повишава лихвите в продължение на много години. Ако случаят е такъв, тогава настоящата IPO вълна може да продължи по-дълго, отколкото някои очакват в момента, каза Уейлън.
Още по темата: