Снимка: iStock
Изтекъл през миналия месец документ относно паричния поток на Evergrande, вторият по големина китайски строителен предприемач по продажби, подчерта притесненията относно ликвидните потоци на китайските строители на недвижими имоти.
Очаква се това да засили натиска върху способността на строителите на имоти да изплащат дълговете си на облигационните пазари през 2021 г., предупреждават анализатори. Китайските предприемачи са сред най-големите емитенти на най-нисковите облигации в Азия.
Нарастващият дълг на китайските предприемачи отново е под "светлината на прожекторите", тъй като проблемите с ликвидността на топ предприемача China Evergrande предизвикват опасения на инвеститорите.
Цените на имотите в Китай се възстановиха бързо, когато икономиката се отвори отново след отминаването на най-тежката пандемия. И все пак се очаква властите да ограничат официално разходите по заеми на предприемачите - очертавайки правила, които ограничават съотношенията на дълга им спрямо техните парични потоци, активи и капиталови нива.
Изтекъл през миналия месец документ относно паричния поток на Evergrande, вторият по големина строителен предприемач в Китай по продажби, допълнително подчерта опасенията от ликвидните потоци на китайските компании в сектора.
Китайските предприемачи на имоти са сред най-големите емитенти на "боклучави облигации" в Азия, като през миналата година са издадени общо 46.23 млрд. долара облигации - двойно повече от 2018 г., според данните на Refinitiv.
Нежеланите облигации са дългови ценни книжа с неинвестиционен клас, които носят висок риск от неизпълнение и следователно обикновено се предлагат с по-високи лихвени проценти, за да компенсират този риск.
Проблемите с ликвидността на Evergrande
Документът, който изтече, предполага, че China Evergrande е потърсил помощ от правителството поради предполагаема ликвидна криза. Оттогава компанията отрича твърденията в документа.
Независимо от това, рейтинговият гигант S&P Global Ratings понижи China Evergrande до „отрицателен“ от „стабилен“, обяснявайки, че ликвидността му отслабва.
„Преработихме перспективите на отрицателни, защото краткосрочният дълг на Evergrande продължава да нараства, отчасти поради активното му придобиване на проекти за собственост. Преди очаквахме компанията да се справи с краткосрочния си дълг, особено като се има предвид тежкият икономически климат“, каза рейтинговата агенция.
Инцидентът представлява риск от събития за китайския пазар на имоти през следващите тримесечия. Не можем да изключим възможността повече предприемачи да се изправят пред предизвикателства по време на процеса на намаляване на задлъжнялостта.
„Според нас Evergrande е изправен пред нарастващи предизвикателства за подобряване на ликвидността си поради огромния размер на дълга си“, добави S&P. Към 30 юни тя има краткосрочен дълг от 396 милиарда юана (58 милиарда долара), отчасти поради засилване на придобиването на земя и проекти, тъй като се появиха възможности по време на пандемията, съобщиха от рейтинговата компания.
В неотдавнашна бележка ANZ Research заяви, че инцидентът с Evergrande, макар и непроверен, е "засилил опасенията на пазара" относно условията на паричния поток на китайските строителни предприемачи и съотношението на ливъридж.
Тъй като китайското правителство също ще въведе тези правила, които биха принудили компаниите да ограничат дълга си, което може да им създаде още повече проблеми, каза ANZ Research.
„Инцидентът представлява риск от събития за пазара на имоти в Китай през следващите тримесечия“, се казва в препратката към China Evergrande. „Не можем да изключим възможността повече предприемачи да се изправят пред предизвикателства по време на процеса на намаляване на задлъжнялостта.“
Китайските предприемачи на имоти могат да се сблъскат с нарастващ натиск за погасяване на облигации през следващата година, според анализатори от ANZ. Изследванията на ANZ показват, че 526 милиарда юана (77.46 милиарда щатски долара) облигации ще падежират през 2021 година, което е с 16% по-високо от дължимите тази година; докато около 50 милиарда щатски долара облигации в офшорни долари също се дължат догодина, или с 47% повече от тази година.
Въздействие на новите правила върху сектора на собствеността
Десетки милиарди долари облигации трябва да падежират през следващата година, а анализаторите предупреждават, че на фона на такива затягащи се условия на финансиране предприемачите, които трябва да преиздават облигации, за да наберат пари, могат да се сблъскат с пречки.
„Новите разпоредби могат да ограничат способността на предприемачите да прехвърлят дълговете си, подхранвайки търсенето на пари в брой и намалявайки инвестиционната активност на имоти“, се казва в бележката на ANZ Research.
Какво означава коронавирусът за китайската икономика?
Кристофър Ип, старши директор по корпоративни рейтинги в S&P Global Ratings, заяви пред CNBC, че ограничаването на растежа на банковите заеми може да намали перспективите за растеж, особено за по-агресивните играчи.
„Нуждите от рефинансиране на долари са по-високи от всякога за сектора, който ще навлезе през 2021 г.“, казва Ип, който добави, че емитентите също могат да се сблъскат със слаб апетит за инвеститори.
Capital Economics също казва в бележка: „Скоростта, с която длъжностните лица в Китай се насочиха от реакцията на кризата към поредния кръг от ограничения за предприемачите, изненада мнозина.“
„За ръководството, загрижено за кредитните рискове, мотивацията е ясна: предприемачите в имоти отчитат всички увеличения на ливъридж сред регистрираните фирми в Китай през последното десетилетие“, се казва още в доклада.
Още по темата:
Рекорден наплив за IPO-та при ипотечни кредитори, заради ниските лихви