Снимка: iStock
Вчера пазарите отчетоха 33-та годишнина от срива на фондовия пазар от „Черния понеделник“. И ако мениджърите на хедж фондове се страхуват от повторението на историята, със сигурност едва ли това би си проличало в мащабната промяна на техните позиции през миналата седмица.
След като инициираха една от най-големите си къси позиции в американските технологични акции за повече от десетилетие по-рано този месец, мениджърите на хедж фондове изляха парите си във фючърсите на Nasdaq с почти рекорден процент, сочат данни на Commodity Futures Trading Commission, цитирани от Bloomberg.
Ето как изглежда този главоломен обрат:
Обръщането остави спекулантите да са нетно дълги в технологични акции за първи път от началото на септември, когато търговците започнаха да зареждат къси позиции в ход, който нарасна до най-мечките нива от преди финансовата криза, съобщи Bloomberg.
Можем да припомним, че така наречените "непокрити къси" позиции, или общия брой акции на определена компания или индекс, които бяха продадени на късо от инвеститорите, но все още не са покрити или закрити, върху акции, търгувани на Nasdaq Composite, се бяха повишили до най-високото си ниво от 10 години, или 9.7 милиарда акции към първата една трета на този месец.
Някои инвеститори разглеждаха нарастващия "къс интерес" като противоположен знак, който може да сигнализира за по-нататъшна възходяща тенденция за бенчмарка. Това е така, защото при такива нива на свръхпродаденост, на инвеститорите понякога им се налага бързо да затворят своите къси позиции, които са взели назаем, поради някакви извънредни събития.
Тъй като фондовият пазар се повиши по-високо след спада му през март, на фона на пика на продажбите, засилен от притеснения относно икономическите щети от разпространението на коронавируса, движенията за акции станаха по-нестабилни.
Нестабилността на пазарите също е подтикната от опасения относно възраждането на COVID-19 и неговото въздействие върху икономиката и несигурността, свързана с резултата от президентската надпревара през 2020 г. между Демократичния претендент и бившия вицепрезидент Джо Байдън и сегашния президент Доналд Тръмп.
Залозите на инвеститорите на Nasdaq Composite, който се е повишил със 72% от дъното си през март, са в посока надолу. Иначе индексът отбеляза по-голямо повишение от останалите два водещи индикатора, като Dow Jones Industrial Average е все още с 54% над най-ниските си нива от март, а широкият S&P 500 се повиши с над 56%.
Може би, би било добре, инвеститорите да погледнат към последния път, когато се натрупаха подобни свръхзалози, през август, когато инвеститорите купуваха масово опции залагащи за продължаващ ръст на S&P 500. Последва силен спад през септември.
Още по темата:
Рекордни инвеститорски залози за спад на Nasdaq
Технологичните компании на крачка от най-големия месечен спад в историята