Снимка: iStock
Тъй като по-евтините, пасивни индексни фондове стават все по-популярни през последното десетилетие, броят на индексите нараства - и тази година индексите, измерващи екологичните, социалните и управленските критерии или ESG, нарастват най-много.
Броят на ESG индексите в световен мащаб е нараснал с 40% през 12-те месеца, приключили през септември, според годишното бенчмарково проучване на Индустриалната асоциация на индексите. Това бележи най-високия ръст на годишна база в който и да е основен клас индекси в четиригодишната история на проучването. За сравнение, категорията е нараснала с 14% от 2018 до 2019 г.
Инвеститорите също демонстрират безпрецедентен ентусиазъм тази година за ESG фондове на фона на разпространение на социални вълнения, природни бедствия и глобална пандемия.
През първите три тримесечия на 2020 г. само BlackRock видя 11 милиарда долара нетни притоци на активи от финансови съветници към своите ESG продукти. Това е пет пъти по-голямо от общия приток от 2 млрд. долара за 2019 г.
„Популяризирането на този род фондове се случва по-бързо, отколкото много хора мислеха, че ще стане“, казва Рик Рединг, главен изпълнителен директор на IIA.
Асоциацията на индустрията на индексите, или IIA, е базирано в Ню Йорк търговско дружество, представляващо глобалната индексна индустрия, с членове, обхващащи водещи доставчици на индекси като FTSE Russell, S&P Dow Jones, MSCI и Nasdaq Global Indexes. Групата заедно администрира над три милиона индекса за клиентите си.
Докато повечето индекси - като S&P 500 - проследяват широка група акции и присвояват тегла на базата на пазарна капитализация, някои предлагат алтернативни подходи, като интелигентна бета, тематична и устойчива инвестиция. Тези подкатегории съставляват само по-малко от 7% от всички индекси на собствения капитал до момента, но те нарастват бързо.
Европа е лидер в приемането на ESG, подхранвана от регулации, благоприятстващи стила на инвестиране. В САЩ и Азия, за разлика от тях, търсенето до голяма степен се ръководи от самите инвеститори, казва Рединг. Всъщност Министерството на труда на САЩ претегля противоречиви правила, които биха ограничили способността на 401 (k) планове да правят устойчиви инвестиции.
Липсата на общи правила относно факторите, които имат значение в ESG, и как да ги измерим, помага да се стимулира растежът на ESG индексите.
Проблемите с ESG са, че те не могат просто да се измерват с ясни цифри като пазарна капитализация. Понякога различни фактори - как компаниите се отнасят със служителите си, грижата им за клиентите и влиянието например върху околната среда - могат дори да изпращат противоречиви сигнали. И може да бъде трудно да се определи дали компанията спазва стандартите на ESG.
„Една компания може да има лоши резултати по отношение на изменението на климата, но може също да инвестира в чиста енергия повече от всеки друг. Какво правите в тези ситуации?” пита Рединг. „Когато хората не са съгласни за всичко, ще трябва да създадат друг набор от индекси, за да инвестират в тях.“
Друга област на растеж са фиксираните доходи, които в момента съставляват около един на всеки пет индекса по света. Броят на индексите, измерващи пазарите на облигации, е нараснал със 7% през последната година и близо 15% през последните две години, много по-бързо от годишния растеж на цялата група.
„Фирмите, които са исторически известни с това, че имат индекси на собствения капитал или с фиксиран доход, изглежда преминават във всички класове активи сега", казва Рединг.„Изглежда, че конкуренцията между глобалните играчи става все по-интензивна с течение на времето".
ESG инвестирането става все по-популярно
Ултра богатите хора по света насочват във все по-голяма степен парите си към социално, етично и екологично ориентирани бизнеси, което може да стимулира растежа на устойчивите инвестиции.
В доклада на Capgemini за световното богатство за 2020 г. повече от една четвърт (27%) от индивидите с висока нетна стойност (HNWI) - тези с активи, които могат да бъдат разгледани от 1 милион долара или повече, заявиха, че се интересуват от устойчиви продукти. Тази цифра нараства до 40% сред лицата с ултра висока нетна стойност (UHNWI), тези с инвестиции от 30 милиона долара или повече.
Устойчивостта и инвестициите в околната среда, социалното управление и отговорно управление бяха главни думи на активистите. Днес ръководителите на компаниите и бордовете на корпорации и финансови компании се опитват да се приспособят с така нареченото ESG-инвестиране.
И докато компаниите имат представа, че промяната в инвестиционния свят е настъпила, много от тях все още не са осъзнали, че силите, движещи ESG, скоро ще наложат фундаментални промени в техния бизнес.
Още по темата: