Снимка: iStock
Предпочитаният пазарен манометър на Уорън Бъфет се доближава до нов връх, което показва, че акциите са надценени и могат да се сринат през следващите месеци.
"Бъфет индикаторът" взема общата пазарна капитализация на акциите на дадена държава и я разделя на тримесечния БВП, за да се сравни оценката на фондовия пазар с размера на икономиката.
Настоящият показател от 168% сигнализира за "рекордно разминаване между цените на активите спрямо икономиката", написа в четвъртък Свен Хенрих, основателят на NorthmanTrader, уебсайт за пазарни анализи.
"Инвеститорите трябва да проявят голяма доза предпазливост към акциите като клас активи", заяви инвеститорът и пазарен коментатор Джеси Фелдер в публикация в блога си в сряда.
Инвеститорите използват този индикатор като груб измерител на оценката на фондовия пазар спрямо размера на икономиката.
Общият пазарен индекс на Wilshire 5000 е с капитализация от около 35.4 трилиона долара към края на сряда, докато предварителна оценка предполага, че БВП на САЩ се е увеличил до 21.2 трилиона долара през третото тримесечие. Използвайки тези цифри, индикаторът на Buffett е около 168%, близо до рекорда си за всички времена.
"Фондовият пазар никога не е бил толкова скъп, колкото е днес, до голяма степен продукт на покачващи се оценки на фона на влошени основи", каза Джеси Фелдер, мениджър на пари и основател на The Felder Report, в публикация в сряда.
"Това не само означава, че възвръщаемостта в перспектива вероятно ще бъде изключително лоша, това означава, че рискът от спад също никога не е бил по-голям от днешния", продължи той.
Показанието на индикатора на Buffett, комбинирано с екстремни нива на маржин дълга и отчитане на пазарния импулс, "рисува картина на изключително надценен фондов пазар, воден от спекулативна еуфория, дори когато ценовата тенденция е към края си", каза той.
„Инвеститорите трябва да проявят голяма доза предпазливост към акциите като клас активи“, добави Фелдер.
Свен Хенрих, основателят на NorthmanTrader, уебсайт за пазарен анализ, повтори коментарите на Фелдер в туитър в четвъртък, като каза, че показанието на показателя Buffett показва "рекордно разминаване между цените на активите спрямо икономиката".
Предупредителни знаци
Бъфет похвали своя индикатор в статия от списание Fortune преди близо 19 години като „може би най-добрата единична мярка за това къде стоят оценките във всеки един момент“.
Милиардерът инвеститор и главен изпълнителен директор на Berkshire Hathaway добави, че пикът на съотношението до рекордно висока стойност по време на дот-ком бума" е трябвало да бъде много силен предупредителен сигнал" за предстояща катастрофа.
Индикаторът на Бъфет има своите недостатъци. Например, той сравнява текущата пазарна капитализация с БВП от предходното тримесечие, компаниите, регистрирани в САЩ, не допринасят непременно за американската икономика, а БВП не отчита задгранични приходи.
Но показателят има опит в прогнозирането на спадове. Той скочи, преди дот-ком балонът да се спука и да се покачи през месеците, водещи до финансовата криза през 2008 г.
Още по темата:
Кои са двете основни правила в инвестирането, които прилага Уорън Бъфет?