Снимка: iStock
Широко разпространение на ваксини за борба с пандемията от коронавируса и продължаващото парично облекчаване може да доведе до отслабване на американския долар с цели 20% през следващата година, заявиха анализаторите на Citibank в понеделник.
"Когато жизнеспособните широко разпространени ваксини излязат на пазара, ние вярваме, че това ще катализира следващата фаза по-ниско в структурния низходящ тренд на щатския долар, който очакваме", каза американската банка в изследователска бележка вчера.
„Като се има предвид тази настройка, има потенциал загубите на долара да бъдат презаредени, като щатският долар потенциално може да поевтинее с 20% през 2021 г.“
Moderna Inc заяви в понеделник, че експерименталната ваксина е 94.5% ефективна за предотвратяване на COVID-19 въз основа на междинни данни от късен етап на клинично изпитване, ставайки втората американска компания за една седмица, която отчита резултати, които далеч надхвърлят очакванията.
Възгледите на Citi за мечи долари също се основават на залози, че централната банка на САЩ ще продължи да улеснява настройките на политиката, дори ако инфлационните очаквания се повишат с възстановяване на икономиката, като по този начин позволяват кривата на доходността на САЩ да се засили.
"Това е важно за валутните курсове, тъй като когато инвеститорите започнат да се насочват към стойност, те все повече ще излизат от пазарите в Съединените щати, като оценките на SPX и долара са богати спрямо останалия свят", казаха още от банката, позовавайки се на S&P 500 борсов индекс и щатски долар съответно.
Други експерти също предупреждават инвеститорите, че ротацията след успешна ваксина може да продължи.
Ваксината срещу COVID-19 ще маркира връх за акциите и ще постави началото на ротация от растящите акции към тези ориентирани към стойност, според анализаторите на щатската инвестиционна банка Bank of America.
Технологичните акции остават свръхкупени, а съставният индекс от пет мега-технологични имена, така наречената FAANG-група, се търгува с 41% над 200-дневната си пълзяща средна величина, според BofA.
Масивната разлика между цената на съставния индекс и неговата 200-дневна средна, сигнализира, че всяка по-дълга корекция в технологичните акции може да бъде изключително остра.
Разпродажбата на технологични акции също ще отразява "нетърпението" на инвеститорите от забавеното приемане на друг законопроект за стимулиране от Вашингтон.
Според анализаторите на Bank of America, положителното разработване на ваксина срещу COVID-19 ще отбележи "края на технологичното господство" и е липсващият катализатор за покачване на лихвените проценти.
Технологичният сектор поведе печалбите на фондовия пазар от дъното на 23-ти март, отчасти поради увеличения бизнес, тъй като десетки милиони работници преминаха към работа от разстояние.
Но друг фактор, който води до повишаване на технологичните акции, е почти нулевите лихвени проценти, които намаляват дисконтовия процент, използван от инвеститори в стойност и го прави по-приемлив за нарастващи оценки в сравнение с други класове активи като облигации.
Ваксината срещу COVID-19 вероятно би довела до скок на икономическата активност, което би повишило лихвените проценти и съответно до скок на дисконтовия процент и относителната оценка на технологичните акции, изглеждащи по-малко привлекателни от други активи.
"Ваксината за COVID-19 вероятно ще маркира голям връх за кредитите и акциите и голям ротация от растеж към стойност" каза BofA.
Още по темата: