Снимка: iStock
Последствията от пандемията от коронавирус върху европейските финансови институции ще станат по-очевидни през следващите месеци, според висш европейски банков служител, според когото може да има няколко жертви в сектора.
Елко Кьониг, председател на Съвета за единно преструктуриране на Единния механизъм, който контролира преструктурирането на банки в ЕС, заяви, че очаква нарастване на броя на необслужваните заеми (NPL) в региона, което от своя страна би удари банковите баланси.
Кога обаче тези заеми биха могли да достигнат своя връх, беше „въпросът за 60 000 долара", каза Кьониг.
„Бих си помислила в началото (на пандемията) през пролетта, че може да видим първото реално въздействие върху балансите през третото или четвъртото тримесечие на тази година“, каза тя в понеделник пред CNBC.
Кьониг обаче подчерта, че част от правителствената подкрепа, приложена в началото на коронавирусната криза, започва да изтича и като такава, по-нататъшното увреждане на европейския банков сектор може да стане очевидно по-късно през 2021 г.
„Докато прахът малко се уталожи, бих очаквала, че ще видим ефекта (нарастване на NPL) през третото и второто тримесечие на следващата година... Нека бъдем ясни, това е уникална ситуация“, каза тя.
Банковият ескперт подчерта още, че не всичко е „сценарий на гибел“, добавяйки: „Ще видим NPL, но ще видим и други индустрии, които ще се справят отлично.“
„Ясно заявихме, че банките трябва да бъдат готови, да бъдат разумни и да имат актуализирано управление на риска. Колкото по-бързо се справят с възникващия проблем, толкова по-добре“, каза Кьониг.
Целта на Единния механизъм за преструктуриране е да осигури правилното разрешаване (или ликвидация) на фалиращи банки в региона.
SRM възникна през 2014 г. след финансовата криза 2008/2009 г. и последвалата криза на държавния дълг в еврозоната. Ключов елемент в механизма за управление на риска е Единният фонд за преструктуриране, финансиран от вноски от банковия сектор, за да помогне за ликвидирането на фалиращите банки и за укрепване на цялата финансова система.
SRM се разглежда като ключов стълб на банковия съюз в еврозоната (въпреки че други страни от ЕС могат да се присъединят), заедно с Единния надзорен механизъм. Последният дава на Европейската централна банка надзорни правомощия над банковите институции в региона да проверява дали те спазват европейските банкови правила, отговарят на капиталовите изисквания и не са уязвими за колапс.
Запитана дали очаква да види някои банкови фалити предвид края на мерките за подкрепа, Кьониг каза, че е „леко оптимистична, че няма да видим вълна от банкови фалити“.
„Защо съм леко оптимист? ЕЦБ направи своя анализ, други направиха подобни стрес тестове, те показват, че след финансовата криза балансите на банките са изчистени и подсилени (и) имат повече и по-добър капитал, така че средно можем да издържим този вид буря" - каза тя.
Независимо от това, Кьониг добави, че „никога не можете да изключите един или друг провал. Банките, които са били доста слаби, може да не излязат по-силни."
Още по темата:
Европейските банки продължават да отстъпват на новата икономика в индексите