Снимка: iStock
Търгуваните на борсата индексни фондове продължават със своята пасивна атака срещу Уолстрийт - и на този етап печелят.
В една година, когато финансовите пазари бяха възпрепятствани от коронавируса, отпечатъкът на ETF в глобалния инвестиционен пейзаж само нарасна. Активите на ETF-те в САЩ набъбнаха до рекордните 5 трилиона долара през 2020 г., повече от два пъти спрямо нивата ми само от преди пет години.
ETF-те са помогнали за демократизирането на достъпа до редица нишови пазари, от "боклучав" дълг до секюритизиран дълг и разнообразни стратегии базирани на волатилността.
Този род инвестиционни схеми са популярни сред хедж фондовете и професионалните инвеститори, които просто могат да си закупят акции от iShares iBoxx High Yield Corporate Bond ETF, с активи за 27 милиарда долара, за излагане към пазара на най-нисковите облигации, вместо да се вливат вливат на тези пазари чрез отделни ценни книжа, които рядко могат да се търгуват и много често се отличават с ниска ликвидност.
ETF-те също стават все по-популярни сред търговците на дребно. Те помагат на така наречените тематични фондове да постигнат рекордна година, като се натрупват в нови стартиращи компании, като например ETF-ът на Direxion - Work From Home и ETF-а за спортни залагания Roundhill Sports Betting & iGaming ETF & iGaming.
Но тази лекота на достъп също създава рискове. Например отделни инвеститори, които са се натрупали в петролния фонд на Съединените щати, за да залагат на дъното в цените на петрола, бяха "попарени", когато фючърсите на суровината достигнаха дълбоки отрицателни стойности през април.
Ключово покритие
Технологичните акции изпращат предупреждения до високо летящи ESG фондове и
ETF-и на облигации, че те най-вероятно никога няма да бъдат същите след коронавируса.
ETF са измислени като средство за малките инвеститори за намаляване на риска чрез диверсификация на портфейлите им в пасивно управлявани фондове. Те обаче са израснали далеч отвъд първоначалната цел. Докато по-голямата част от активите на ETF-те следват стратегии за проследяване на индекси, напоследък се създават все по-активно управлявани продукти, особено в САЩ като тях инвеститори целят по лесен начин да получат експозиция към почти всеки класове активи, от популярните акции до езотеричните ъгли на пазарите на инструменти с фиксиран доход. Те станаха толкова важни за структурата на финансовите пазари, че когато волатилността избухна в края на март, Федералният резерв обяви, че ще купи ETF-и на корпоративни облигации, за да помогне възстановяване на реда.
Тъй като инвеститорите все повече изоставят скъпоструващите активни фондове с известни мениджъри и ниска доходност, ETF-те се възползваха масово от изселването. Те постепенно изместват взаимните фондове като средство за избор на инвестиции: щатските ETF-и са привлекли около 375 милиарда долара нови парични средства до момента, докато базираните в САЩ взаимни фондове са отчели около 502 милиарда долара.
И сега, пускането на така наречените непрозрачни активни ETF-и - които разкриват съдържанието на портфолиото веднъж на тримесечие, като взаимен фонд, ще доведе до по-нататъшната експанзия на индустрията, според някои експерти.
Но тъй като ETF-те се увеличават и се разширяват към по-труднодостъпните пазари, известни скептици като Мохамед Ел-Ериан от Allianz SE и Скот Минерд от Guggenheim Partners се чудят дали тези фондове на крият риск за стабилността на пазара. Аргументът им е съсредоточен върху факта, че ETF-те могат да се купуват или продават много по-бързо от ценните книжа, които притежават, предизвиквайки опасения, че могат да изострят натиска върху продажбите по време на пазарен стрес.
Това несъответствие на ликвидността се показа през март, когато ETF-те с фиксиран доход се продаваха по-бързо от действителните облигации, притежвани от тях, отваряйки дълбоки отстъпки между цените на акциите на ETF-те и стойността на базовите им активи. Докато недоволните виждаха епизода от март като оправдание, привържениците на ETF-те се противопоставят, че фондовете осигуряват на инвеститорите изходен път, когато търговията замръзва в отделните облигации.
Още по темата:
Броят на ESG индексите нараства с 40% през последната година