Снимка: iStock
Двама професори току-що предоставиха в академично проучване подозрение, което се разпространяваше на Уолстрийт през цялата година: Пазарът на опции оказва натиск върху цените на акциите, както никога досега.
Тъй като инвеститорите на дребно бяха в основата на бума в търговията с деривати, конкурирайки се с реалните обеми при акциите, се твърди, че дилърите, които бързат да се хеджират, са подхранили разпадането на технологичните имена през 2020 г. - от Netflix Inc. кдо Microsoft Corp. Те също са заподозрени в усилване на две големи усвояване през септември и октомври.
Ново изследване хвърля светлина върху начина, по който тази динамика се развива.
Проучване от Imperial College Business School и Университета в Сейнт Гален стига до заключението, че структурните промени в индустрията през последните две десетилетия означават, че дилърите наистина допринасят за вътрешната нестабилност, тъй като балансират експозициите си.
Това са най-новите доказателства в подкрепа на търговците, които отдавна твърдят, че бумът на дериватите увеличава нестабилността на пазара. По-масовите членове на финансовата общност сега играят догонващо.
Популярността на технологичните кол опции подчерта ролята на хеджирането на дилърите. „Този документ е първият високопоставен, който наистина дава на идеята подходящо обяснение“, каза Мат Замбито от SqueezeMetrics, аналитична служба, която проследява експозицията на деривати. „Хората приемат тези идеи сериозно сега“, каза той.
В центъра на всичко е това, което е известно като гама хеджиране. Тогава издателите на пазара на опции - като Citadel Securities и Susquehanna International Group - купуват или продават акции, за да управляват риска си, докато цената на акциите се движи.
Начинът, по който механизмът работи, зависи от експозицията на всяка фирма, но „негативен гама ден“ е сесия, при която дилърите обикновено продават основната база, когато тя падне, и купуват, когато тя се повиши. „Позитивен гама ден“ означава, че те купуват слабост и продават сила.
Изследователите са изследвали 300 базови акции и индекси с най-голям среден доларов отворен интерес на опции между 1996 и 2017 г. Те са открили доказателства, че дилърите по време на отрицателни гама дни стимулират увеличение на цените на акциите.
„Документираме връзка между гама дисбалансите на големите агрегирани дилъри на неликвидните пазари и инерцията/обръщането в рамките на деня и нестабилността на пазара“, пишат авторите Андреа Барбон и Андреа Бураски в статия този месец.
Експлозията, ръководена от търговията на дребно, в търсенето на кол опции, обвързани с технологични имена, прави всичко това по-актуално от всякога. Обемите на търговия с опции на единични акции, например, наскоро надхвърлиха тази на редовните акции за първи път, според Goldman Sachs Group Inc. Това кара някои дори да предполагат, че акциите всъщност са се превърнали в производни на основните си опции.
За да илюстрират своите констатации, изследователите сравняват търговията с акции на General Motors Co. в два отделни дни. Сесия, когато дилърите бяха с „дълбоко“ негативна гама, станаха свидетели на много по-висока волатилност при акциите с 24%, отколкото в положителен гама ден.
Авторите също така твърдят, че покупките и продажбите от дилъри допринасят за инерцията на акциите в рамките на деня - тласък на стратегиите, които се стремят да управляват краткосрочни колебания, един от най-големите победители на пазара отскоро.
В допълнение, проучването установи, че „по-вероятно е да възникнат и да бъдат по-големи по размер флаш сривове в отрицателни гама дни. По-специално, флаш катастрофата на 6 май 2010 г., която изтри повече от трилион долара за минути, вероятно се влоши от позиционирането на дилърите", пишат авторите.
Една от причините за всичко това е промяна във фона на пазара. Още преди инвеститорите на дребно да започнат да трупат опции, хеджиращите компании са отбелязали „огромно увеличение“ при използването на деривати за хеджиране в сравнение с преди 20 години, според авторите.
Банките на Уолстрийт вече публикуват ежедневни прогнози за позиционирането на опциите на дилъри, заедно с аналитични услуги като SqueezeMetrics и SpotGamma. Въпреки че изчисленията остават несъвършени, те са безценен източник на данни за търговци като Янис Кулетис от Credence Capital Management.
„Всъщност няма значение дали са правилни или не, при изчисляването на общата експозиция на пазара на гама“, каза той. „Най-важното е, че сега имате резултат, който да следвате спрямо предишното му ценово действие - така получавате квази усещане за това как се движи.“
Още по темата: