Снимка: iStock
Натискът върху паричните мениджъри се засилва, тъй като рекордно ниските такси в индустрията се очаква да бъдат намалени още повече през 2021 г.
Повече от половината от мениджърите на активи планират да намалят таксите през следващата година, според проучване на Brown Brothers Harriman, публикувано във вторник. Средните такси в Европа вече са достигнали рекордно ниски нива, тъй като нарастващата популярност на евтините пасивни продукти увеличава конкуренцията, посочва Morningstar Inc. в отделен доклад.
Ценови спад
Европейските мениджъри на пари взимат по-малко такси
Източник: Morningstar Inc.
Забележка: Данните са средно претеглени от активните текущи разходи в редица фондове на собствения капитал и фиксиран доход в Европа
Докато инвеститорите теглят пари от активно управлявани фондове и ги паркират в по-евтини пасивни фондове, средната такса, платена в Европа, е спаднала с почти една трета от 2013 г. до 0.69%, каза Morningstar. Натискът върху таксите и активите вероятно ще означава повече болка за активните мениджъри и ще доведе до по-нататъшна консолидация в индустрията.
„Мениджърите трябва да се замислят и да се вгледат внимателно в себе си“, каза Шон Макнинч, управляващ директор на инвестиционните услуги и ръководител на продажбите в САЩ в Brown Brothers Harriman. „Предизвикателството за средните мениджъри е наистина да се съсредоточат върху това къде са различни и къде могат да добавят стойност.“
В рамките на най-евтините 25% от фондовете в Европа, пасивните регистрираха приток от 10.1 милиарда евро (12.3 милиарда долара) тази година до октомври, в сравнение с изтичане на 2 милиарда евро от активни фондове, според Morningstar.
Спадът на таксите беше воден от пасивни фондове, като засилената конкуренция за активи също принуди таксите на борсово търгуваните фондове да намалят.
Средните такси, начислявани от нарастваща кохорта от фондове, отчитайки екологични, социални и управленски фактори, също подбиват техните връстници, които не са от ESG, каза Morningstar.
Дори специалистът по пасивни фондове Vanguard Group Inc., който е натрупал 6.3 трилиона щатски долара в идея, която някога е била противоположна, че може да процъфтява чрез намаляване на разходите за инвеститорите, чувства жертвите на тази ценова война. Нетните потоци към фондовете на Vanguard са се забавили през 2020 г., тъй като конкурентите пускат подобни продукти и през последните месеци компанията се оттегля от някои от своите глобални планове за разширяване.
Състезанието вече накара някои активни мениджъри да обединят усилията си, като Franklin Resources Inc. купи Legg Mason Inc. тази година. И все пак резултатите от такава консолидация са смесени, като Janus Henderson Group Plc и Standard Life Aberdeen Plc не успяха да задържат отливите след сливанията им преди три години.
Повече от една трета от мениджърите в проучването Brown Brothers Harriman, включващо над 50 ръководители, които контролират 18 трилиона долара, заявиха, че ще проучат създаването на нови пасивни или борсово търгувани фондове, които са по-евтини и могат да им помогнат да си върнат част от парите, които са изтеглени от активни фондове. Това е пълна промяна в мисленето.
„Хората гледат на ETF-те по различен начин, отколкото преди пет години“, каза той. „Сега мениджърите наистина възприемат ETF-те като самата структура, защото те могат да създават активни продукти в тях.“
Още по темата: