Снимка: iStock
Избраният президент Джо Байдън обяви пакет от стимули за 1.9 трилиона долара и фондовият пазар падна. А инвеститорите се чудят - защо се случи това? Те очакваха, че индексът S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Nasdaq ще се повишат след новините.
Пакетът може да е твърде добро нещо и умните пари - професионални инвеститори - го знаят.
Но инвеститорите обмислят и общата картина. В този смисъл стимулът в крайна сметка може да създаде повече проблеми, отколкото политиците осъзнават. Определено създава победители и губещи на фондовия пазар и икономиката и потенциалната вреда може да засегне почти всички - но особено по-неблагополучните.
За да разберете какво се случва, трябва всички да са наясно колко абсолютно масивни са програмите за стимулиране. Засега американците получават стимул от 4,8 трилиона долара, включително това, което Байдън току-що обяви. Плюс това, огромен паричен стимул под формата на количествено облекчаване от 80% увеличение в баланса на Федералния резерв.
Това изглежда много като прекалено много, в сравнение с размера на стимула, необходим в този момент за възстановявания от минали рецесии, посочва Джим Полсен, пазарен стратег на Leuthold Group.
Помислете за тези числа. В подобни моменти, излизащи от трите големи рецесии от началото на 80-те години, съотношението на федералния дефицит към БВП е бил само от 2.7%-4,5%. Сега е огромен и възлиза на 15%.
Излизайки от последните три сривове, нарастването на паричното предлагане беше между 1.3% -9.5%, а сега е огромните 25%. Пазарът на облигации предлага и безпрецедентен стимул под формата на евтини пари. В исторически план, излизайки от спадове, 10-годишните лихви по облигациите на Министерството на финансите са били между 2.5% -7.2%. Сега те са 1.1%.
Сега нека разгледаме някои от потенциалните победители и губещи и защо новините за стимулите изнервят инвеститорите.
Потенциални губещи: работници с ниски доходи и възрастни хора
Сравнително масивният стимул може да създаде краткосрочна печалба, но дългосрочна болка, предупреждава Полсен. Как така? Мащабният стимул може да накара икономиката да прегрее и инфлацията да бъде достатъчно висока, за да може Федералният резерв да успее а я задържи.
Много рецесии са причинени от Фед, действайки по този начин, за да ограничи инфлацията. Ако се разиграе друга рецесия, хората, които ще пострадат най-много, може да са хората, на които политиците се опитват да помогнат най-много сега, което означава нискодоходни, най-малко квалифицирани и обезправени сегменти от населението. Възвръщането на инфлацията би навредило и на възрастните хора, живеещи с фиксирани доходи.
Краткосрочни победители, средносрочни губещи: Инвеститори
Ако инфлацията бушува, Фед ще действа, за да я задуши. Това е половината от работата му. (Другата половина е да се създаде адекватна заетост.) Всяко действие на Фед за охлаждане на растежа с цел ограничаване на инфлацията може да накара инвеститорите да полудеят и да продават. Спомняте ли си „тънките истерии“ от последните няколко години, които предизвикаха големи продажби? Това не са само инвеститорите, които имат проблеми с отбиването от лекарството на ръста, предизвикан от правителството. Това е законна реакция, като се има предвид, че действията на Фед за ограничаване на инфлацията са причинили толкова много рецесии в миналото.
Краткосрочни победители: Банки
От миналото лято банките имаха невероятен опит. Пет водещи банки са видяли поскъпване на акциите си с 45% от лятото на миналата година, спрямо едва 14% ръст за широкия индекс S&P 500. Портфейлът включваше на 11 август 2020 г. - JP Morgan Chase, Bank of America и FB Financial, както и две инвестиционни банки.
Те са нагоре, защото кривата на доходност става все по-наклонена нагоре. Десетгодишните лихвени проценти се повишават спрямо краткосрочните лихви поради нарастващия риск от инфлация. Банките печелят пари отчасти чрез вземане на заеми при краткосрочни лихвени проценти и кредитиране по дългосрочни лихвени проценти, известни като нетен лихвен марж. Така че това им помага. Тенденцията на благоприятната крива на доходност вероятно ще продължи, тъй като перспективите за индуцирана от растежа инфлация продължават да се увеличават - поради всички стимули.
Ползите за банките компенсират потенциалните рискове от по-голямо регулиране от демократите, които сега доминират във Вашингтон, окръг Колумбия. Разбира се, всеки повишен страх от рецесия, предизвикан от усилията на Фед за контрол на инфлацията, би навредил много на банките.
Потенциални губещи: Биотехнологични акции
Рисковете в биотехнологиите сега се увеличават поради „твърде много стимули“. Защо?
Биотехнологичните акции са дълготрайни активи. Това означава, че дъгата на техния потенциал за печалба има голяма продължителност в бъдещето, тъй като голяма част от техния потенциален растеж произтича от продукти, които излизат на пазара след години.
Дълготрайните активи се оценяват чрез дисконтиране на бъдещите печалби обратно към настоящето, като се използва „дисконтов процент“ - обикновено 10-годишната доходност. С нарастването на 10-годишната доходност дисконтният процент се увеличава, което намалява настоящата стойност на бъдещите печалби. Не е добро за дълготрайни активи като биотехнологии. Този негатив ще бъде компенсиран отчасти чрез разширяването на администрацията на Байдън на Закона за достъпни грижи. Когато повече хора имат застраховка, това ще помага на компаниите, които продават лекарствени терапии и лечения.
Потенциални губещи: Злато и златодобивни акции
Златото най-накрая се представи отлично през 2020 г., защото беше „търговия със страх“. Хората са склонни да стигат до златото по време на несигурност, защото смятат, че това защитава богатството им. Сега с всички стимули, страховете от рецесия ще продължават да намаляват. Това не е добре за златото, фондовете, търгувани със злато, като SPDR Gold Trust и златните акции.
Жълтият метал ще пострада двойно, тъй като лихвените проценти се повишават. Това е така, защото голяма част от разходите за притежаване на злато са алтернативните разходи. Поставете парите в злато и това не може да е печалба от облигации. Когато лихвените проценти са супер ниски, както бяха през 2020 г., няма проблем. Сега с 10-годишния ръст на доходността, инвеститорите в злато ще хванат „завист от доходността“. Те ще продават злато, за да получат лихви.
Потенциални победители: Зелени акции
Байдън не предложи много актуална информация за своите политики за зелена енергия. Но той ни напомни, че идват. Това може да осигури тласък за акциите от зелена енергия. Какво е на път?
„Всичко, което видях да излиза от екипа на Байдън, е в съответствие с това, което те изложиха като план в началото на 2020 г.“, казва мениджърът на портфолио Черил Смит от Trillium Asset Management, която управлява John Hancock ESG Large Cap Core Fund. Това означава комбинация от стимули, инвестиции, регулация и политика, които ни насочват към 100% чиста енергия с нулеви нетни емисии до 2050 г., казва тя.
Промяната в политиката ще благоприятства компаниите за електрически превозни средства и части, акумулаторни батерии, чипове, използвани за чиста енергия, водородно гориво, железопътни линии, водна инфраструктура и модернизиране на сгради, за да ги направят по-енергийно ефективни.
Потенциални победители: Акциите от инфраструктурата
По същия начин Байдън не предложи много нови подробности за инфраструктурните разходи, за да стимулира растежа и да поправи рушащите се магистрали и мостове. Но новото демократично господство на Вашингтон, DC, повишава шансовете това да се случи.
Ерик Маршал, портфолио мениджър в Hodges Capital Management, смята, че вероятно Сенатът и Камарата ще бъдат на борда с 40% увеличение на разходите през следващите пет години. „Ако получим нещо подобно, ще бъде много важно“, казва той. „Наистина не сме имали увеличение на разходите за магистрали от доста време.“
Още по темата:
Планът на Байдън може да пресъздаде условията от преди краха на Уолстрийт през 1929 г.