Снимка: iStock
Tiger Global Management се класира на първо място в световната класация на хедж фондовет, а Renaissance Technologies беше свалена от лидерското място, в още един знак, че условията за търговия облагодетелстват хора, които подбират акции, пред алгоритмите.
Миналата година индустрията на хеджфондовете събра 127 млрд. долара, като някои от най-големите фирми, доминирани от трейдъри, а не алгоритми, постигнаха рекордни печалби, според оценки, оповестени в понеделник от LCH Investments, фонд от хедж фондове.
Фондът Tiger Global на Чейс Колман, генерира 10.4 милиарда долара за клиенти след такси, а Millennium Management на Изи Ингландер беше на второ място с 10.2 милиарда долара.
Renaissance, основана от милиардера математик Джим Саймънс, падна от класацията на 20-те фирми, след като някои от нейните публични фондове загубиха над 30% миналата година.
През 2019 г. той се класира на трето място в списъка на LCH, който се фокусира върху мениджъри с най-голяма обща печалба от самото начало и е проектиран да благоприятства най-големите и най-старите хедж фондове.
Класацията отразява най-изявената тема на бурна година, като хедж фондовете направиха, или загубихе огромни суми пари, докато пандемията Covid-19 опустошаваше света и централните банки отприщиха безпрецедентен стимули за ограничаване на икономическата касапница.
Най-големият сред фондовете - Bridgewater Associates, на Рей Далио, загуби 12.1 милиарда долара.
„При навигацията на особено нестабилните пазари през 2020 г. талантливи индивидуални мениджъри с визия и гъвкавост се представиха по-добре от програмираните машини“, заяви председателят на LCH Рик Софер в изявление.
Годишното проучване на неговата фирма е само един от начините да се разгледа рентабилността на индустрията, тъй като може да изключва по-нови или по-малки хедж фондове, които са надминали всички в топ 20 по процент на представяне.
20-те мениджъри в класацията са контролирали около 17% от активите на хедж фондовете в световен мащаб и са донесли приблизително за 43% от печалбата от 1.4 трилиона долара, която индустрията е генерирала от самото начало, според LCH.
Ето и как изглежда класацията:
NOTE: Gains are in billions of dollars; *Through June 30, 2020; **Through Dec. 31, 2017; ***Through Dec. 31, 2019. Source: LCH Investments
Още по темата:
Кои са топ позициите на 10-те най-големи хеджфонда
Какво купуваха хедж фондовете по време на спада в края на 2018 г.?