Снимка: iStock
ОИСР иска да има международно споразумение за това как да се облагат с данъци технологичните гиганти до лятото. Новата администрация на САЩ посочи, че ще участва активно в преговорите на ОИСР.
Цифровите данъци предизвикаха спорове между ЕС и САЩ по време на президенството на Доналд Тръмп.
Технологичните компании от Силициевата долина изглеждат все по-склонни да се сблъскат с нови глобални данъчни закони тази година, тъй като промяната в Белия дом подхранва оптимизма сред европейските служители, че скоро ще бъде постигнато споразумение.
В разговор с Анет Вайсбах от CNBC в четвъртък германският финансов министър Олаф Шолц заяви, че сега е "много вероятно" сделка за данъци да бъде сключена преди лятото на ниво ОИСР.
"Изключително вероятно е да постигнем успеха, за който работим толкова усилено", каза Шолц.
„Наистина съм уверен, че ще постигнем споразумение“, каза той, само ден след разговор с новия министър на финансите на САЩ Джанет Йелен по телефона.
Йелън подкрепи призивите за нов глобален налог върху технологичните гиганти по време на изслушването на Сената за потвърждение миналата седмица. Тя също така обеща, че САЩ ще участват активно в преговорите с други страни от ОИСР, след като предишната администрация реши да се оттегли от преговорите през лятото на 2020 г.
ОИСР иска да има международно споразумение за това как да се облагат технологичните гиганти до лятото, след като не успяха да постигнат сделка през 2020 г.
Въпреки липсата на консенсус на ниво ОИСР, някои европейски държави са въвели свои собствени цифрови данъци, включително Испания, Италия и Франция. Последната беше първата държава, която поиска плащане от цифровите гиганти, докато останалите нации задържаха данъците, докато чакаха резултата от преговорите на ОИСР.
Ако преговорите на ОИСР отново се провалят, се очаква Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, да обяви дигитален данък за целия ЕС. Тази такса ще трябва да бъде одобрена единодушно от всички 27 държави от ЕС, което в миналото се оказа предизвикателство.
Различията в това как да се облагат тези компании бяха причина за трансатлантическия спор по време на президентството на Доналд Тръмп, който заплаши да наложи мита на германските производители на автомобили по различни поводи.
„Трябва да се съгласим през лятото. Изключително вероятно е да постигнем успеха, за който работим толкова усилено“, каза Шолц в четвъртък.
„И новата администрация ми създаде впечатлението, че разбират необходимостта от споразумение в тази област и че ще работят върху решения заедно с всички нас, което според мен е голям, голям успех. И всеки знае, че графикът е много строг, трябва да се съгласим през лятото”, каза Шолц в четвъртък.
Германският министър похвали новия си американски колега след разговора им в сряда. Той каза, че „прагматичният подход“ в отношенията между САЩ и Европа изглежда се завръща, добавяйки, че има „добър шанс за ново трансатлантическо партньорство“.
Френският финансов министър Бруно Льо Мейр също приветства подкрепата на администрацията на президента Джо Байдън относно предложения глобален данък. В изказване в панел по програмата на Давос в понеделник той каза, че вярва, че многостранно споразумение може да влезе в сила веднага тази пролет.
„Мисля, че е много добра новина, че новият министър на финансите Джанет Йелен току-що обясни, че е отворена за идеята да мисли за ново международно данъчно облагане с двата стълба: на първо място, цифровото данъчно облагане и, разбира се, също минимален данък върху корпоративния данък. "
„Мисля, че сме на прав път. Възможно е да се постигне споразумение за тази нова международна данъчна система до края на тази пролет 2021 г. И мога да ви кажа, че ще положим всички усилия, за да проправим пътя за споразумение “, заяви Льо Мер пред Джеф Кътмор от CNBC.
Още по темата:
Топ 10 технологични акции, които могат да бъдат закупени преди изборите през 2020 г.