Снимка: iStock
Инвеститорите предупреждават, че настроението на световните фондови и стокови пазари може да доведат до нещастен край, ако китайските политици ограничат кредитирането, за да предотвратят прегряването на икономиката и финансовите пазари на страната.
Мениджърите на пари са наясно, че по-рестриктивните кредитни мерки във втората по големина икономика в света могат да имат отзвук по целия свят.
„Като се има предвид влиянието на Китай върху развиващите се пазари, превантивно затягане на паричната политика крие риск за финансовата стабилност в Китай, Азия и по-широкия спектър на развиващите се пазари“, каза Брендън Маккена, международен икономист от Wells Fargo, в бележка в понеделник.
Анализаторите посочиха, че някои показатели за китайски растеж на кредитите дават тревожни сигнали в началото на годината. Те породиха спомени при търговците, които наблюдаваха как световните пазари се сриват в края на 2015 г., когато растежът на кредитите в Китай спря.
В силно задлъжняла икономика, която се очаква да нарасне с висок едноцифрен процент през тази година, неочаквано затягане на китайските кредитни кранове може да премахне блясъка на тези розови прогнози.
Всъщност мениджърът на облигационните фондове Pimco предупреди, че един от най-големите рискове за техните предимно оптимистични прогнози за траекторията на световната икономика е прекомерното затягане на паричната политика от страна на китайските власти.
Pimco се притеснява, че в усилията си за прецизиране на финансовите условия в икономика с повишени нива на дълг сред домакинствата, бизнеса и местните правителства, Пекин може да се окаже твърде агресивен в действията си.
През последните няколко месеца висши служители от Китайската народна банка, включително нейният губернатор И Ган, предположиха, че централната банка ще калибрира отпускането на заеми, за да продължи възстановяването, без да застрашава финансовата стабилност на страната.
И все пак притесненията за прекомерни мерки от правителството нараснаха, след като съветникът на PBOC Ма Джун предупреди миналата седмица, че рискът от балонизиране при активите ще се увеличи, ако централната банка не промени политиката си през тази година.
Коментарите на Джун намекнаха за нарастващия натиск върху централната банка да промени начина си на действие, след като PBOC запази политиката си без промяна през цялата минала година, за да подпомогне възстановяването от дълбините на пандемия, произхождаща от Китай.
Миналата седмица централната банка изтегли ликвидност от финансовата система, изпращайки еднодневния лихвен процент по заемите между банките до максимум от повече от една година от 2.8% миналата седмица.
Скокът на лихвените проценти се прехвърли и върху останалите китайски пазари. Миналата седмица индексът Shanghai Composite падна с 3.5%, докато доходността на двугодишните китайски държавни облигации се повиши с 18 базисни пункта.
Търговците се опасяват, че подкрепата за ликвидност от страна на PBOC няма да се появи преди китайската Нова година, време, когато централната банка традиционно инжектира пари в брой на паричните пазари, за да задоволи повишените потребителски разходи и търсенето на пари в брой, които идват с дългия ваканционен период.
Но Ян Уанг, стратег в Alpine Macro, предупреди, че се гледа твърде задълбочено в ходовете по краткосрочните кредитни лихви. По негово мнение лихвените проценти на паричния пазар са твърде нестабилни, за да предложат ясни улики относно позицията на централната банка относно паричната политика.
Уанг заяви, че е по-важно да се наблюдава какво може да предизвика прекомерно затягане, а именно засилване на инфлационния натиск, нажежен пазар на недвижими имоти и неограничено кредитиране в сянка. По всички тези причини централната банка едва ли ще предизвика нова кредитна криза.
"Разпоредбите за затягане не са налице", каза Уанг.
Още по темата:
Следващата ипотечна криза идва от Китай?
Рекорден наплив за IPO-та при ипотечни кредитори, заради ниските лихви