Снимка: iStock
Изборът на успешен активно управляван фонд никога не е бил лесен и 2020 г. с многобройните му странности даде допълнително светлина колко трудно може да бъде - дори когато смятате, че разполагате с цялата информация.
Миналата година повече от две дузини активно управлявани фондови фондове върнаха повече от 100%, в сравнение с 19% печалба за Russell 3000. Това наистина е доста забележително: През последното десетилетие не е имало нито един фонд, който да е връщал повече от 100% за една календарна година; много е вероятно това никога да не се е случвало преди.
И така, това знак ли е, че активното управление се връща? Не точно...
„Виждате тези невероятни цифри в края на 2020 г. заради случилото се през този едногодишен период“, казва Даниел Винер, председател на Adviser Investments. „Но не бива да позволявате това да води вашето инвестиционно решение, защото това са еднократни доходности.“
Най-добре представилите се през 2020 г. са предимно концентрирани фондове за растеж от шепа фирми. Първите три фонда са от ARK Investment Management, има още два в топ 20; Morgan Stanley също има пет фонда в списъка. Baron Capital Management и Zevenbergen Capital Investments имат по няколко фонда в топ 20.
Въпреки че удвояването на парите е печалба за настоящите инвеститори, тези големи печалби създават проблеми за потенциалните инвеститори, които се опитват да оценят тези средства.
Сега интелигентните инвеститори знаят, че едногодишната възвръщаемост е проблематична, тъй като те са представител на доста кратка част от пазарната история и не е задължително да са показателни за уменията на мениджъра.
Най-добрият фонд например - Morgan Stanley Inception Portfolio (тикер: MSSGX), например изостава от индекса Russell 3000 в четири от деветте години преди 2020 г. и едва отговаря на еталона през други две години. И все пак през 2020 г. той върна 151%, с близо 130 процентни пункта пред широкия пазар.
Защо? Две малки компании, които се фокусират върху облачните изчисления - Appian (APPN) и Fastly (FSLY) - са донесли доходност от над 300%. Тези две акции, плюс услугата за личен стил Stitch Fix (SFIX), допринесоха за приблизително една трета от печалбата на фонда през миналата година.
Дори да приемем, че мениджърът е умел - а не просто късметлия - да притежава акции, които рязко нарастват и привличат останалата част от пазара заедно с това, подобно диво представяне може също да бъде предвестник на проблеми.
Рон Барон, например, е дългогодишен бик за производителя на електрически превозни средства Tesla (TSLA). В интервю за Barron’s в началото на 2020 г. Барон каза, че очаква производителят на електрически превозни средства да достигне пазарна стойност от 1.5 трилиона долара до 2030 г. Акциите на Tesla скочиха над 740% през миналата година и сега са на половината път до тази оценка. Той също така е най-големият двигател досега на 149% печалба за фонда Baron Partners (BPTRX) от 7.1 милиарда долара, който победи Russell 3000 със 128 процентни пункта.
Фондът Baron Partners започна да купува Tesla през 2014 г .; последната му покупка беше през февруари 2016 г. за по-малко от 40 долара на акция. Акциите вече са при ниво от 850 долара. Оттогава съуправителите Рон и Майкъл Барон намалиха позицията на фонда в Tesla. В началото на 2020 г. размера на позицията нарасна до около 17%. Фондът продаде 20% от своя дял през 2020 г., но акциите се повишиха толкова бързо, че до края на годината почти половината от активите на фонда бяха инвестирани в Tesla.
„Ние сме по-уверени в основите на бизнеса на Tesla, отколкото бяхме по време на последната ни покупка“, казва Майкъл Барон, добавяйки, че въпреки това фирмата има предвид концентрацията на портфейла.
Тази концентрация може да направи фонда уязвим за всякакви резки движения в акциите. „Вие правите голям скок на доверието, когато някой има почти 50% от парите си в една акция,“ казва Вийнер, „Вие не купувате фонд; наистина купувате акция. Всичко останало в сравнение е грешка в закръгляването."
Основателят на ARK Кати Ууд също е твърдо вярващ в Tesla, но нейният активно управляван, 25 милиарден ARK Innovation ETF (ARKK) е възприел по-консервативен подход. Tesla е най-големият холдинг на фонда, но теглото му е ограничено до около 10%, така че няма да изпревари портфейла. Силната възвръщаемост на ARK ETF - нарасна със 153% през миналата година - може да се дължи на по-широк диапазон от акции, включително Square (SQ), Roku (ROKU) и Invitae (NVTA).
ARK Innovation победи Russell 3000 за пет от шестте години, откакто съществува, обикновено с процентни пунктове в едноцифрените числа и никога с повече от 100 пункта, както миналата година. „Не мисля, че очакваме да постигнем над 100% възвръщаемост през следващата година, разбира се“, казва Рен Леги, мениджър на клиентски портфейл в ARK. Целевата годишна възвръщаемост на компанията за следващите пет до седем години е около 15%.
Силната убеденост е нещо добро в активния мениджър, но трябва да бъде последователна и повторяема. И все пак дори за опитни инвеститори, които знаят да гледат на дългосрочната история на фонда, някои от тези големи печалби могат да изкривят тези цифри за години напред.
Например портфейлът на Morgan Stanley Inception Portfolio е върнал средно 46% през последните пет години. Премахнете натрупания период от 2020 г. и текущата петгодишна годишна възвръщаемост на фонда от създаването му преди три десетилетия спада до 10% - приблизително в съответствие с индекса Russell 3000.
Това подчертава друг проблем при оценката на историята на фонда: Възвръщаемостта се измерва в определени точки, за да се осигури еднаквост и улесняване на сравненията. Тези снимки навреме обаче не отразяват как хората всъщност инвестират, казва Вийнер: „Повечето инвеститори не влагат парите си в началото на тримесечието и не ги вадят в края на тримесечието.“ Вашето лично представяне може да бъде много различно - за по-добро или обикновено за по-лошо.
Още по темата:
Активните фондове стават по-изгодни, ето някои интересни имена