Снимка: iStock
Инвеститорите в дигитални валути са ограбвани с милиарди всяка година, а според водещи пазарни наблюдатели, ситуацията се очаква само да се влошава.
Още в тъмните векове на Уолстрийт - преди шест, 12, 18 месеца - тези видове крипто-измамници са били свързани най-вече с нестабилни брокерски къщи като тази, описана във “Вълка от Уолстрийт“ от 2013 г.
Изглежда, че новата крипто-култура улавя всичко, което се е объркало с културата на парите, от подхранваното от Reddit търсене на тръпката до теорията на конспирацията и хищническото поведение. Старомодните “Понци схеми”, наскоро криптомодернизирани, също измамиха хората с милиарди.
Мнозина, които смятат, че са били иизграни, просто свиват рамене. Те приравняват разходите за купуване на криптовалута с цената за лотарийни билети, които могат да им осигурят „пътя към така мечтаното богатство“, при малко късмет и развитие на ситуацията в тяхна полза.
Някои “крипто вълци” работят сами, други в групи, но почти всички използват онлайн псевдоними.
Като се оставят настрана тези предполагаеми предпазни мерки, хората стават измамени във все по-голям брой. Досега тази година, злоупотеребите са вече за над 2.6 милиарда долара, според Chainanalysis, базиран в Ню Йорк изследовател на блокчейн. Тази цифра не включва гигантска схема на Понци, която току-що се появи в Южна Африка. Местните власти смятат, че са изчезнали биткойни на стойност 3.6 милиарда долара. Колкото и много да звучи всичко това, тези цифри всъщност представляват значителен спад от 2019 г., когато измамниците се облагодетелстваха с около 9 милиарда долара.
Но тук има ключова разлика: огромният брой хора, които стават обект на измама. С няколко големи изключения, повечето крипто измами изглежда стават все по-малки. Това е добрата новина. Лошата новина е, че има повече от тях и повече хора са ужилени.
От 2019 до 2020 г. броят на жертвите е скочил с 48% до приблизително 7.3 милиона, цифра, приближаваща се до официалното население на Хонконг. Между последните три месеца на 2020 г. и първите три месеца на 2021 г. броят на уникалните измами се е увеличил с близо 18%, до 1335, според Chainalysis.
Повечето индивидуални измами са толкова малки, че властите не примигват с око. Регулаторите по целия свят са склонни да дават приоритет на дела, включващи много пари, или нарушения, които изглеждат особено груби. Случаите, включващи по-малко от 100 000 долара, обикновено получават пропуск и купувачите нямат стимул да се борят сами с измамниците. Повечето мошеници просто изчезват. Явлението е голямо, нарастващо и глобално. Някои крипто вълци работят сами, други в групи и почти всички използват онлайн псевдоними. Дори хората, които участват в една и съща измама, не знаят непременно самоличността на съучастниците.
„Не можете да черпите кръв от камък“, казва Пол Шибеник, ръководител на дела в CipherBlade, компания за разследване на Blockchain, опитвайки се да си върне парите. „Ако не е останало нищо или ако загубата не е била толкова висока, хващането на хората зад тези измами се различава във всеки отделен случай.“
CipherBlade, основана през 2018 г., все още не е разглеждала случаи на измами с монети с меме - все още. Шибеник очаква бизнесът да се развие, тъй като все повече хора инвестират в подобни валути.
„Ще има последствия - казва Сибеник, - но това няма да стане бързо.“
Шибеник продължава: „Има толкова много финансови възможности. Това определено не е нито една, нито дори малка група хора."
Къде са всички те?
„Навсякъде по света, наистина“, казва Сибеник.
Бен Грист знае всичко за крипто измамите. Той живее в дома на родителите си в Роанок, Тексас, и за момента търгува мемо-монети като работа на пълен работен ден. На 35 години Грист е милионер в Safemoon, милиардер в Кишу Ину и Саншу Ину и трилионер в Киану Ину. Той има пари в най-малко 15 различни монети, с около една четвърт от неговото „портфолио“ от 25 000 долара в Dogecoin, монета, създадена като шега през 2013 г. и известна със своя талисман Shiba Inu.
Грист казва, че иска да прибере моментната печалба от 1000% от пускането на монети, наречена Space Jupiter, но не можа да ги продаде за около 20 минути. Той казва, че създателите на монетата в крайна сметка са активирали продажбата, но само след като цената на монетата е спаднала и след като той подозира, че са взели печалбите за себе си.
При избора на монети от мем, той обмисля редица фактори, за да сведе до минимум риска. Единият е броят на акаунтите в социалните медии, които една монета има (легитимни монети, казва той, обикновено имат повече от измамни). Другото е дали тези акаунти са публични или частни (той казва, че публичните са по-безопасни от частните): колко време тези акаунти прекарват в чат с инвеститори (повече е по-добре, отколкото по-малко). След това той разглежда какво се случва в групите на Telegram, известни в мем-монети като „шилингови групи“. Когато целият пакет изглежда слаб, това е лош знак, казва той.
Грист се чувства понякога измамен, но и той настоява. „Когато изпитвам този страх от загуба на парите си, защото знам, че бих могъл, аз също балансирам това с това, че мога да спечеля пет пъти или три пъти парите си“, казва той. „Можете буквално да направите 30 или повече пъти, ако получите монета, която съществува повече от един ден.“
Най-голямото криптирано ограбване излезе на бял свят едва наскоро. През април двама основатели на борса в Южна Африка заявиха, че платформата им за крипто инвестиции е била хакната. След това те изчезнаха - заедно с около 3.6 милиарда долара биткойн. Адвокатите, които са работили за мъжете, заявиха на 29 юни, че вече не ги представляват и не знаят къде се намират. Предишният рекордьор включваше китайския крипто портфейл и обмен PlusToken. Според китайските власти от потребителите на PlusToken са били източени в друга Понци схема над 2 милиарда долара.
Най-вече обаче властите по целия свят се борят да вървят в крак. Десетилетие след създаването на биткойн регулаторите все още се борят с това как да контролират криптовалутите, когато целият въпрос е, че те работят без правителства или централни банки. Тъй като все повече институции и обикновени инвеститори потапят пръстите си в крипто - и въпреки всички диви въртежи, по-вероятно ще го направят - нови измами ще се появят.
„Криптовалутата навлиза в нова фаза“, казва Ким Грауер, ръководител на научните изследвания в Chainalysis. Технологиите се подобряват. Търговията става все по-лесна. Институциите и обикновените инвеститори, които някога не биха се приближили до крипто, са длъжни да разгледат дълго и да опитат в даден момент. Банката за международни разплащания, централната банка за централните банкери, току-що изложи строги капиталови стандарти за банките, които искат да се занимават с биткойн. Това беше кимване към очевидното - биткойнът е рисков - но и признание за новото място на криптовалутите във финансовия ред.
По време на пандемията в САЩ, скуката, социалните медии и старомодната алчност накараха хората да прибягнат към криптовалута и меме акции. Илон Мъск с неговите туитове повиши цените. Майкъл Бъри от „Големият шорт“ предупреди, че всичко това може да се обърка ужасно. Тази година са изсечени около 10 000 нови монети. Кой може да каже колко от тях ще се окажат фиктивни? Толкова много алткойн монети се появяват в пространството и цените могат да бъдат толкова нестабилни, че много хора дори да не могат да разберат дали са били измамени. Лошите често покриват своите следи, като смесват идентифицируеми криптовалути с анонимни, стара маневра за пране на пари, известна като „смесване“. Те участват в „обелени вериги“, които включват изпиране на малко крипто тук, малко там и насочването му към различни цифрови портфейли на различни борси.
А Джейсън Готлиб, партньор в Ню Йорк в адвокатската кантора Morrison Cohen, чиято практика се фокусира върху прилагането на регулаторни изисквания и криптовалутите, казва, че някои хора правят конкретни монети за собствените си гнусни цели. „Имате и чисто злонамерени хора, които продължават и казват, че проект X е измама, защото всъщност работят за проект Y, който е конкурент, или работят за тролове“, казва Готлиб.
Едно е сигурно: никой не се оплаква, когато печели пари. Но когато започнат да губят – всичко се променя...
Още по темата: