Снимка: iStock
Тъй като войната в Украйна и смущенията от пандемията продължават да сеят хаос във веригите за доставки, стагфлацията е тук, за да остане – белязана от нисък растеж и висока инфлация „поне през следващите 12 месеца“, според Саймън Баптист, главен икономист в световен мащаб в Economist Intelligence Unit.
Пандемията, както и войната в Украйна задушиха доставките на стоки и нарушиха ефективното разпределение през глобалните вериги за доставки, като повишиха цените на ежедневните стоки като горива и храни. Главният икономист на AMP Capital Шейн Оливър също не вижда рецесията да се материализира, поне не още 18 месеца.
Икономистите твърдят, че глобалната рецесия не е неизбежна, но се гответе за нарастване на разходите и по-бавен растеж.
„Няма да има внезапна рецесия „след“ стагфлация“, каза Саймън Баптист, главен икономист в Economist Intelligence Unit, визирайки изненадваща рецесия след период на стагфлация.
„Цените на стоките ще започнат да се понижават от следващото тримесечие, но ще останат постоянно по-високи, отколкото преди войната в Украйна по простата причина, че руските доставки на много стоки ще бъдат постоянно намалени“, добави той.
Пандемията, както и войната в Украйна задушиха доставките на стоки и нарушиха ефективното разпределение през глобалните вериги за доставки, като повишиха цените на ежедневните стоки като горива и храни.
Но въпреки че по-високите цени ще причинят болка за домакинствата, растежът в много части на света, макар и бавен, все още тиктака и пазарите на труда не са се сринали.
Нивата на безработица в много икономики са достигнали най-ниското си ниво от десетилетия.
За почти всички азиатски икономики рецесия е малко вероятна, ако говорим за последователни периоди на отрицателен БВП, смята още Симон Баптист. Така че потребителите – макар и предпазливи от повторение на последната глобална рецесия, предизвикана от кризата с ипотечните кредити в САЩ преди повече от 10 години – не е нужно да започват да се подготвят за рецесия.
„За почти всички икономики в Азия рецесията е доста малко вероятна, ако говорим за последователни периоди на отрицателен БВП“, каза Баптист пред Street Signs на CNBC в четвъртък.
Дори ако световната икономика е изложена на риск от рецесия, много потребители имат достатъчно спестявания и са се запасили с дълготрайни стоки за домакинството, каза икономистът.
„Така че до известна степен няма да се чувствате толкова зле, колкото изглеждат непосредствените цифри“, каза той.
Главният икономист на AMP Capital Шейн Оливър също не вижда рецесия, поне не още 18 месеца.
„Кривите на доходност или разликата между доходността на дългосрочните облигации и краткосрочните лихвени проценти тепърва трябва да се обърнат решително или да предупредят за рецесия, а дори и да го направят сега, средната причина за рецесия е 18 месеца“, каза той в бележка.
Той е на мнение, че дълбокият мечи пазар може да бъде избегнат в САЩ и Австралия.
В същото време централните банки по целия свят затягат лихвените проценти, за да се борят с инфлацията.
Централната банка на САЩ обяви най-голямото си увеличение на лихвите от повече от 22 години по-рано този месец, като повиши основния си лихвен процент с половин процентен пункт и предупреди за по-нататъшно повишаване на лихвите.
Протоколите на Федералния резерв, публикувани в сряда, показват, че служителите са готови да продължат напред с многократни увеличения на лихвите с 50 базисни пункта, тъй като се опитват да намалят инфлацията.
Миналата седмица Резервната банка на Нова Зеландия, която се затяга повече от другите централни банки, повиши лихвения си процент с още половин процентен пункт до 2%. Това беше петото поредно повишаване на лихвения процент на централната банка и сигнализира, че лихвите в брой ще достигнат връх на по-високо ниво от прогнозираното по-рано.
Сега процентът се е повишил с 1,75 процентни пункта от началото на цикъла на затягане през октомври.
„Ние сме много ангажирани да гарантираме, че действителната инфлация се връща в рамките на нашия целеви диапазон от 1 до 3% и при 6,9%, ние сме доста на север от това ... ние сме решителни в нашата решимост да ограничим инфлацията“, каза губернаторът Ейдриън Ор .
Но винаги има риск контролът на инфлацията да предизвика рецесия, казват икономисти.
Известно е, че стагфлацията е трудно да се контролира, тъй като овладяването на високите цени чрез повишаване на лихвените проценти може да доведе до още по-нисък растеж.
Колкото по-дълго инфлацията остава висока, толкова повече инвестиционните пазари се тревожат, че централните банки няма да могат да я укротят без да наранят растежа, според пазарни наблюдатели.
Още по темата: