Снимка: Istock
В тихите си моменти през нощта президентът на Китай Си Дзинпин вероятно не може да повярва на късмета си, докато президентът Доналд Тръмп подпалва икономиката на САЩ и събаря нейното положение в света.
Никой в най-голямата икономика в Азия не се наслаждава на надпреварата във въоръжаването с мита на Тръмп. Президентът удари Китай със серия от ескалиращи мита, възлизащи на 145% — въпреки че даде отсрочка на повечето останали тази седмица. За една небалансирана икономика, ориентирана към износа, бореща се с дефлация като китайската, това може да бъде екзистенциално.
Но тарифното фиаско също е невероятна възможност за Китай.
Докато Тръмп е обсебен от следващата си публикация в социалните медии, движеща пазара, Китай на Си планира за следващите пет години – и петте след това. Примерен случай: програмата „Произведено в Китай 2025“, която доведе до това Китай да завладее пазара на електрически превозни средства, стартира през 2015 г.
Това е доста разделен екран. От една страна, Комунистическата партия на Си инвестира в индустриите, които смята, че ще доминират през 2035 г. От друга, Тръмп дърпа САЩ обратно към 1985 г., опитвайки се да реанимира глобална търговска система, която вече не съществува.
Това, колкото и всичко друго, обяснява защо Си нарича заплахата на Тръмп - блъф. Той публично не прегъва коляното, както Trumpworld очакваше. Обикновено майстор на отклоняването, Тръмп няма никого освен себе си, когото да обвини за ответните мита от 125%, които Си наложи на САЩ тази седмица.
Вероятно „пазителите на облигациите“ са принудили Тръмп бързо да отстъпи от митата. Тръмп може би е бил готов да претърпи падащите акции; скок в доходността на 10-годишните държавни облигации, които сега се доближават до границата от 5% - не толкова. Но пръстовите отпечатъци на Си също са навсякъде по обратния завой.
Тръмп все още смята, че е неудържим. Всъщност неговата търговска война ускорява графика за китайско господство отвъд най-смелите стремежи на Си.
Нищо относно митата не прави САЩ по-иновативни, продуктивни или конкурентоспособни. Нито намаляването на данъците на Тръмп в стила на 80-те години на миналия век не достига до повечето работници. Или да направите нещо, за да повишите залозите на Америка в областта на полупроводниците, възобновяемата енергия, изкуствения интелект, биотехнологиите или авиацията.
Решимостта на Тръмп да преобразува силно независимия Федерален резерв в Народна банка на Китай ще намали търсенето на долара. Това е чудесно за Си, който прокарва юана като резервна валута на бъдещето.
И като кастрира правителствените институции, отслабва съдебната система и атакува медиите, Тръмп прави работата на Си да убеди 1,4 милиарда китайци, че демокрацията е лоша, става доста лесна. Правейки САЩ отново безопасни за корупция в мащаба на разбойника, Тръмп дава на Си по-малко притеснения, когато тези досадни одитори на Международния валутен фонд дойдат в града.
Хубаво е, че Тръмп забавя повечето мита с 90 дни. Но наистина ли е необходима тази касапница на световните пазари за 10 трилиона долара? Ненужната драма и последвалата загуба на доверие във Вашингтон е подарък за Китай с мека сила.
Сега Си има политическо прикритие, за да отхвърли исканията на Тръмп Китай да се подчини на преговори за търговско споразумение с „голяма сделка“. Пекин може да каже, че след като е видял как Тръмп се отнася с приятелите на Америка, Китай няма интерес да се ангажира с неговия търговски екип.
Трудно е да се спори, че желанието на Тръмп да превърне САЩ в икономически остров – по-мащабно от Обединено кралство след Брекзит – предвещава добри инвестиции. Това прави търговското представяне на Китай за инвестиране тук много по-лесно.
Така че Тръмп прикрива китайското правителство, което не винаги е обичано в Азия. Китай упражнява много собствен тормоз в региона, включително експанзионистичните си ходове в Индо-Тихоокеанския регион и твърдолинейната политика към Тайван, но сега е в офанзива на чара. Наскоро той удиви развиващите се нации, като постави митата на нула.
Партията на Си е и катализаторът зад Регионалното всеобхватно икономическо партньорство. Това е най-голямото споразумение за свободна търговия в историята, включващо 15 държави, които генерират най-малко 29% от световния брутен вътрешен продукт. Повече азиатски нации вероятно ще искат да се присъединят към RCEP, за да ограничат страничните щети от икономическата политика на Тръмп.
Всичко това предлага на Китай възможност да действа като по-възрастен държавник и да изглежда като стабилен защитник на глобализацията. И тук Тръмп улеснява Си и пропуска възможност да използва регионалния гняв от жестоките действия на Пекин.
Самопричинената от Тръмп рецесия е нещо, което развитите нации ще запомнят.
Все пак Китай не е в добро положение през 2025 г. Задълбочаващата се имотна криза удря икономическото доверие. Почти рекордната младежка безработица подхранва повишена протестна активност на хора. И Китай има всички основания да се тревожи за $760 милиарда съкровищни облигации в балансите си.
И все пак, предвид начините, по които Тръмп люлее митата и привидно самозапалва икономиката си, какво да прави останалата част от Азия?
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на активи на финансовите пазари.