Таксите за обжалване на обществени поръчки в Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) може да поскъпнат до 8 пъти, ако се приеме проект за промени в наредбата на Министерския съвет за таксите. Проектът е съгласуван от вицепремиерите Зинаида Златанова и Даниела Бобева, съобщава вестник „Труд".
Предлага се всички участници в конкурси, които оспорват тръжните условия или избора на победител, да плащат 2% от стойността на поръчката, ако си търсят правата в КЗК. Минималната такса обаче не може да е под 850 лева, а максималната няма да надхвърля 15 000 лева, пише още в проектонаредбата.
В момента най-малките обществени поръчки се обжалват срещу 600 лева, а максималната такса е 1700 лева.
Целта на поскъпването е да се намалят жалбите в комисията. Според доклада към проекта за промени в наредбата от 11 939 поръчки през 2013 г. са обжалвани 15,08%. Това е твърде висок процент, което затруднява бързото усвояване на средствата от Европейския съюз, мотивират се вносителите.
Същите такси ще се плащат и при обжалване на търгове във Върховния административен съд. Към него се обръщат жалбоподатели, които не са доволни от решението на КЗК.
В доклада липсва информация каква част от обжалваните обществени поръчки са с нарушения.
Според статистиката на КЗК за миналата година между 30 и 40% от обжалваните процедури са с нарушения, които могат да бъдат разделени на две групи. Първата са нарушения при обявяването на поръчката, основно залагане на условия в полза на конкретна фирма. Втората група нарушения са при възлагането на поръчката. При тях най-често се фаворизира даден участник.
През 2013 г. Комисията за защита на конкуренцията е събрала над 3,5 млн. лева от такси по обжалвания на обществени поръчки и от жалби по Закона за защита на конкуренцията. Най-висока е таксата за одобряване на концентрация между големи фирми - до 60 000 лв.