Актуализацията на бюджета е неизбежна. В голяма степен тя трябва да бъде подготвена още от сегашното служебно правителство, за да има готовност за осъществяването й в последните 2 месеца на годината. Това заяви в сутрешния блок на БНР изпълнителният директор на Института за икономическа политика Калин Маринов.
Той допълни, че дупката в бюджета е достигнала 1,2 млрд. лв., като се позова на оповестените от служебното правителство данните. Маринов призова да не се забравя, че в самия бюджет беше заложен дори по-голям дефицит, но на годишна база.
„Дори, което няма да се случи, да се продължи със същото темпо разминаването между разходите и приходите и да се акумулира дефицит до края на годината, отново ще остане под прага от 3%, но, разбира се, целите трябва да бъдат доста по-високи и до края на годината бюджетният дефицит да се ограничи до около 2%", обясни Маринов, като се аргументира, че за това има доста фактори, които могат да повлияят положително, но на практика до момента те влияят отрицателно. Става въпрос за икономическият растеж, който е под очакванията, под заложеното в бюджета, което логично рефлектира и върху приходите.
„Голямо влияние има и дефлацията, която наблюдаваме през тези година, не на последно място - средствата, които се очакват от европейските програми - замразените европейски програми, очакванията са до края на годината поне част от тях да бъдат размразени", поясни изпълнителният директор на Института за икономическа политика.
Той припомни, че няколко месеца след началото на годината е спряна ОП "Околна среда". Може би това ще е първата програма, по която да очакваме да тръгнат плащанията до края на годината, но това не е гаранция. „Това, че разходите са направени с държавни средства, за да се предотврати загубата им, не е гаранция, че тя наистина ще бъде предотвратена. Брюксел няма да плаща за разходи, които са направени неправомерно и не според правилата", подчерта Маринов.
Той настоятелно препоръча да бъдат направени реформи, за да се оптимизира събирането на ДДС. „Наистина там е най-голямата разлика, която се получава. Заложени са 8,2 млрд. лв. да бъдат събрани до края на годината, а дори не се изпълняват номиналните стойности, които са за миналата година, когато бяха заложени 7,6 млрд. лв.", каза още Маринов.
По думите му със сигурност прогнозата от 8,2 млрд. няма да може да се изпълни. „Колкото и усилия да бъдат насочени в тази област, едва ли ще бъде достигната прогнозната стойност, заложена в Бюджет 2014. Корекции трябва да бъдат направени", каза в заключение изпълнителният директор на Института за икономическа политика Калин Маринов пред БНР.